Tech hvg.hu 2022. november. 03. 13:03

Kilőttek egy rádiójelet a Holdra és a Jupiterre, fontos dolgokat árul el a visszapattanó jel

Alaszkában működik az a 180, nagyfrekvenciás antennából álló rendszer, amivel eredetileg a Föld légkörét vizsgálták, most azonban ennél jóval messzebbre céloztak vele a kutatók.

Különleges kísérletbe fogtak a tudósok az alaszkai HAARP-nál. A HAARP a High Frequency Active Auroral Research Program rövidítése, ami magyarul rövidhullámmal működő, sarki fényjelenséget kutató programot takar. Bár a projekt 21 évnyi működés után 2014-ben átmenetileg leállt, az alaszkai radarrendszert most egy újabb kísérletre használták – írta meg a Gizmodo.

A rendszer összesen 180, nagyfrekvenciás antennából áll, amelyek mindegyike 22 méter magas. A létesítmény 33 hektáron terül el Alaszkában és rádiósugarat továbbít a Föld ionoszférája felé, ami 80-600 km-rel a felszín felett található. A HAARP azt méri, hogy az oda küldött jel milyen gyorsan tér vissza, ezzel pedig ki tudják számolni, hogy egy napkitörés milyen zavarokat okozhat.

A szakemberek október közepén indították el azt a 10 napos tudományos programot, ami október 28-án ért véget. A 13 kísérlettel a létesítmény teljesítőképességének határait feszegették.

Lenyűgöző videó mutatja meg, mekkorák valójában a Jupiter holdjai

Nemrég töltötték fel a YouTube-ra azt az animációt, ami New York méretéhez viszonyítva mutatja meg, mekkora a Jupiter mind a 79 holdja.

Az egyik ilyen kísérlet során nem az ionoszférát, hanem a Holdat vették célba a tudósok, majd megvárták, hogy a jel visszaérkezzen a kaliforniai és az új-mexikói obszervatóriumokba. A kísérlettel azt akarták kideríteni, hogy a három létesítmény (az alaszkai és a másik kettő) miként működhet együtt a földközeli aszteroidák jövőbeni megfigyelése során. A rendszer képes lehet jelet küldeni egy ilyen égitestnek, majd a visszaérkező információkból az is kiderül, hogy milyen összetétele lehet annak.

Egy másik kísérlet során a Földtől nagyjából 600 millió kilométerre lévő Jupitert vették célba. A kutatók azt remélik, a jelet visszaveri a bolygó ionoszférája, amit Új-Mexikóban detektálhatnak majd. Ha a kísérlet eredményes lesz, akkor a módszert a jövőben más bolygók ionoszférájának vizsgálatára is használhatják majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.