Az ősrobbanás után mintegy 400 millió évvel indult útnak annak az objektumnak a fénye, amit most a James Webb űrteleszkóp is érzékelt. Kiderült, valójában nem egy, hanem két objektum rejtőzik ott.
Újabb felfedezést köszönhetnek a tudósok a James Webb űrtávcsőnek (JWST). A Nature-nek már beadott, egyelőre az arXiv pre-print szerveren megjelent publikáció szerint az eszköz kiderítette, hogy egy távoli ismert galaxis nem egy objektum, hanem valójában kettő. A MACS0647-JD fényei nagyjából 400 millió évvel az ősrobbanás után indultak útnak, vagyis nem sokkal az univerzum születése után.
A MACS0647 galaxishalmaz olyan nagy, hogy képes meghajlítani a téridőt, ezzel pedig gravitációs lencsehatást hoz létre. Ez annyit tesz, hogy a halmaz mögött található objektumok felnagyítva láthatók, amit a csillagászok arra használták, hogy távolabbra láthassanak az univerzumban. Így fedezték fel tíz éve a Hubble-lel a MACS0647-JD-t, ami akkor egyetlen vörös objektumként jelent meg.
Dan Coe, az amerikai Johns Hopkins Egyetem és az Európai Űrügynökség kutatója szerint a JWST két objektumra bukkant így. A szakember szerint vagy két galaxis összeolvadásáról van szó – ebben az esetben ez lenne a legtávolabbi, amit eddig sikerült megfigyelni –, vagy két csillagahalmazról van szó egyetlen galaxison belül. A további megfigyelések kideríthetik az igazságot, de a kutatóknak már így is van annyi adatuk, amin dolgozni tudnak.
Ami érdekes, hogy az objektumok kék és piros fénnyel „világítanak”. Előbbi a fiatal, utóbbi pedig az idős csillagok jelenlétére utal.
A mostani felfedezés azért különleges, mert a JWST előtt nem tudták a kutatók az univerzum születése utáni galaxisokat tanulmányozni. Ez viszont elengedhehtetlenül fontos ahhoz, hogy megértsük, a korai galaxisok hogyan fejlődtek olyanokká, mint amilyen a ami Tejútrendszerünk.
(A kiemelt kép illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.