A NASA szakembereinek sikerült közelebb jutniuk annak megválaszolásához, hogy miként keletkeztek a Szaturnusz gyűrűi.
A NASA Cassini űrszondája ugyan 2017-ben megsemmisült – a tudósok szándékosan vezették bele a bolygóba –, az adatait azonban a mai napig is elemzik. A kutatók mostanra készültek el annak az adathalmaznak a rendezésével, amit akkor rögzített a szerkezet, amikor a Szaturnusz és a gyűrűi eltakarták a Napot. Emellett egy fotót is összeraktak az adatokból.
Az IFLScience beszámolója szerint mindez azért is izgalmas terület a kutatók számára, mert a gyűrűkben lévő részecskék képesek blokkolni a napfény egy részét, így ez egy információs aranybánya a számukra.
A megfigyelésekkel megbecsülhető, mekkora részecskék vannak a gyűrűkben, valamint az is, hogy mennyire sűrűk a gyűrűk, és a részecskék milyen struktúrákat alkotnak bennük. Ennél is fontosabb, hogy a szakemberek szerint az adatokkal azt is le lehet írni, miként keletkeztek a gyűrűk.
Stephanie Jarmak, az Icarusban megjelent publikáció egyik szerzője, a kutatás vezetője szerint bár a Cassini két évtizeden át szállította az adatokat a Szaturnuszról és a holdjairól, még mindig nem ismerjük teljesen a bolygót és a gyűrűk keletkezését.
A mostani adatelemzés azonban arra jutott, hogy a gyűrűk viszonylag fiatalok, és azok vagy egy jeges hold, vagy egy üstökös pusztulásának eredményeként jöttek létre. Hogy ez valóban így van-e, az további elemzést igényel majd, mindenesetre egy másik vizsgálat korábban szintén arra jutott, hogy a gyűrűk egy elpusztult hold maradványai lehetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.