A PwC új elemzése szerint a dekarbonizáció a G-20 országok egyikében sem zajlik a biztonságos éghajlat fenntartásához szükséges ütemben. Éves szinten már 15,2%-os dekarbonizációra lenne szükség, ami 11-szer gyorsabb ütemet diktál, mint a 2000 óta elért globális átlag.
Az idei Net Zero Economy Index alapján a dekarbonizáció terén elért előrelépés riasztó mértékben elmarad attól, hogy a globális felmelegedést az iparosodás előtti időszakra jellemző szinthez minél közelebb, de maximum 1,5°C-kal afölött lehessen tartani. Ezt mutatja az is, hogy az elmúlt évben a húsz legnagyobb gazdaságból kilencben nőtt a szén-dioxid intenzitás, ami tovább növeli az üvegházhatást, ezzel még inkább hozzájárulva a felmelegedéshez, annak visszafogása helyett.
Egyre nagyobb lépésre lenne szükség
A PwC elemzői a múlt évi index összeállítása során még azt állapították meg, hogy a felmelegedés 1,5°C-ra történő szorításához éves szinten 12,9 százalékos globális dekarbonizáció volt szükséges. A realizált mérték 2021-ben azonban csupán 0,5 százalék, a G-20 országokban pedig – melyek az energiatermeléssel összefüggő globális szén-dioxid-kibocsátás körülbelül 80 százalékáért felelősek – mindössze 0,2 százalék volt, ami a két évtizede mért legalacsonyabb érték.
Emiatt jelenleg éves szinten már 15,2 százalékos szén-dioxid mentesítésre lenne szükség a párizsi egyezményben elfogadott és a tavalyi COP26 találkozón megerősített éghajlati célok eléréséhez – a jövőben esetlegesen fellépő, a jelenlegi energiaválsághoz hasonló sokkhatások esetén is.
Ezt az ambiciózus ütemet, amely az elmúlt két évtizedben elért globális átlagtól 11-szer gyorsabb előrelépést követel, tovább nehezíti a jelenlegi geopolitikai és gazdasági helyzet, ami valós veszélyt jelent a kibocsátás csökkentése irányába történő jövőbeli elmozdulásra nézve.
A PwC Net Zero Economy Indexe a G-20 országokban az energiatermeléssel összefüggő szén-dioxid-kibocsátások és a gazdaság szén-dioxid mentesítése terén elért fejlődést követi nyomon az energiafelhasználás GDP-hez viszonyított szintjeinek, valamint a felhasznált energia szén-dioxid tartalmának mérésével.
Betett a világjárvány és annak utóélete is
A világ vezető gazdaságait közelebbről szemlélve azt látjuk, hogy Kína 2,8 százalékkal csökkentette szén-dioxid intenzitását, viszont nőtt a szén-dioxid intenzitás az Egyesült Államokban (0,1%), Indiában (2,9%), Japánban (0,6%), Németországban (1,7%) és Franciaországban (1,4%) részben a pandémiát követő helyreállás miatt.
Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből - és meg is csinálták
A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.
A legjobb teljesítményt Dél-Afrika tudja felmutatni (–4,6%), lekörözve Ausztráliát (–3,3%), Kínát (–2,8%), Törökországot (–2,7%), Kanadát (–2,2%), Szaúd-Arábiát (–1,8%), Dél-Koreát (–1,6%) és az Egyesült Királyságot (–1,5%).
Sokféle út vezet a nettó nulla kibocsátáshoz, de a cselekvési kényszer egyértelmű
Az elemzés rámutat arra, hogy a Net Zero célkitűzés eléréséhez nem csak egy út vezet, és minden ország eltérő ütemben, más-más módon halad. Végső soron azonban minden országnak magasabb sebességre kell kapcsolnia, mert a globális szén-dioxid-intenzitás 2030-ig 77 százalékkal történő csökkentése égető szükséglet.
Biztató jel, hogy világszinten egyre erősebb a konszenzus a kormányzatok, befektetők, és vállalatok között azon a téren, hogy nagymértékű dekarbonizációra és a megújuló energiaforrásokra történő gyorsabb ütemű átállásra van szükség.
Miközben a döntéshozókra a biztonságos és megfizethető energiaellátás biztosításának terhe nehezedik, a nettó nulla kibocsátású beruházások üzleti indokoltságát alátámasztó, új megoldások is kínálkoznak. Az energiaárak növekedése és az ellátást fenyegető veszélyek rövid távon a fosszilis energiahordozók megrohamozását eredményezték, ugyanakkor hosszú távon a megújulóenergia-kapacitások kihasználásába történő beruházások indokoltságát támasztják alá.
Bekapcsolták az Egyesült Királyság legnagyobb rendszerét, 40 ezer tonna szén-dioxidot köt meg évente
A Tata Chemicals Europe Anglia északnyugati részén található üzemében a gyógyszeripar számára készítenek alapanyagot a szén-dioxidból.
Ehhez hasonlóan erősödött az energiahatékonyság pénzügyi indokoltsága, különösen a nagy energiafelhasználású és nehezen visszafogható ágazatokban. A vállalatok meg fogják vizsgálni az alacsonyabb energiafelhasználás lehetőségeit és hatékonyabb energiafelhasználással fognak működni, ami fordulatot jelezhet az energiaszemléletben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.