Tech hvg.hu 2022. október. 19. 13:03

Megvizsgálták egy II. világháborús hajóroncs környezetét, kiderült, méreganyag szivárog a tengerbe – videó

Az I. és a II. világháború idején elsüllyesztett hajóroncsokban akár 20 millió tonna kőolaj is lehet. De nem ez az egyetlen anyag, ami veszélyt jelent a környezetre.

Bár a hajóroncsok mesterséges zátonyként funkcionálhatnak a tengeri élővilág számára, az új kutatások arra is rámutatnak, hogy jelentős mértékű természetromobló hatásuk is lehet. Egy, a II. világháborúban elsüllyesztett német hajóból – amely már 80 éve pihen a víz mélyén – például veszélyes anyagok, köztük nehézfémek kerültek a vízbe.

A V-1302 John Mahn nevű járőrhajó, amely eredetileg halászhajó volt, 1942-ben süllyedt el az Északi-tenger belga részén. Annak érdekében, hogy kiderüljön, a hajó mennyire szennyez, a tudósok üledékmintákat vettek a tengerfenékről. Mint kiderült, nikkel és réz, valamint policiklusos aromás szénhidrogének kerültek belőle a környezetbe. Ez utóbbiak a szénben, kőolajban és benzinben található vegyi anyagok. Szivárog belőle az arzén és más, robbanásveszélyes vegyületek is.

A Frontiers in Marine Science című lapban publikált eredmény szerint a roncs nem csak beszennyezte a környezetet, de a tengerfenék mikrobiomját is megváltoztatta. A vizsgálat szerint azok a mikrobák, amelyek kapcsolódnak a policiklusos aromás szénhidrogénekhez (például a Rhodobacteraceae és a Chromatiaceae), nagyobb koncentrációban jelentek meg a területen.

A kutatók számításai szerint az I. és a II. világháború idején elsüllyesztett hajóroncsok összesen 2,5-20,4 millió tonna kőolajat tartalmazhatnak, ami jól mutatja, milyen komoly problémát jelent, hogy ezek folyamatosan a vízbe szivárognak.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Rácz Gergő 2025. április. 06. 15:30

Megjárta a börtönt, saját magától idéz és még Musk is beszólt neki: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját

Eddig se tétovázott sokat Donald Trump, amikor gazdasági kérdésekben el akarta engedni a fantáziáját. Olyannyira nem, hogy egy kitalált közgazdász bölcseletére hallgatva sikerült egy szerteágazó védővámrendszert életbe léptetni, ami pár nap alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont égetett fel, és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerein túl még a pingvineket is megsértette.