Az egészségügyi tisztviselők közös fellépést sürgetnek egy olyan, szerintük veszélyesebb majomhimlő-variáns miatt, ami a Kongói Demokratikus Köztársaságban kezdett terjedni, de akár a világ más részein is megjelenhet.
Összesen 26 haláleset és több mint 71 ezer megbetegedés írható már a majomhimlő számlájára, ami mostanra a világ sok országában megjelent. A rosszabb, hogy ennek is vannak variánsai, az egyik ilyen pedig különösen aggasztja a szakértőket.
Mint a New Scientist is írta, a Clade I (klád 1) jelű változat, ami a Kongói Demokratikus Köztársaságban kezdett terjedni, súlyosabb megbetegedést okozhat: a halálozási aránya 10,6 százalék – a Clade II-nél ez a mutató 3,6.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a Kongói Demokratikus Köztársaságban ez év elejétől szeptember 21-ig 120 olyan haláleset történt, amiket az újabb, veszélyesebbnek tűnő változat okozhatott.
Abban ugyanakkor nincs egyetértés, hogy a haláleseteket tényleg a kór, vagy az váltotta ki, hogy az afrikai területen eleve rosszabbak az ellátási körülmények.
[Egyszerre lett koronavírusos, majomhimlős és HIV-fertőzött egy olasz férfi]
A kutatók a fentiek miatt közös fellépést sürgetnek, hogy a variáns ne jelenhessen meg máshol.
A majomhimlő tipikus tünete a láz, a fej- és az izomfájdalom, a hidegrázás, továbbá a pattanásokhoz, hólyagokhoz hasonló kiütés, ami testszerte megjelenhet.
[A majomhimlő Magyarországon: hogy jutottunk idáig, mi jön most?]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.