Tech hvg.hu 2022. október. 14. 08:03

118 embert áldoztak fel a maják ebben a barlangban, de előbb tettek valami furcsát a szájukkal

Amerikai kutatók részletesebben is megvizsgálták azokat a csontokat, amiket az eddigi információk szerint a maja korszakban élt emberek hagytak hátra. Úgy vélik: valamennyien tömeges áldozás résztvevői voltak.

Több mint 10 ezer csontot találtak abban a különleges barlangban, amire Midnight Terror Cave-ként hivatkoznak a régészek, és amit magyarul leginkább éjféli terror barlangjaként lehet fordítani. A mai Belize-ben található területen összesen 118 embert áldozhattak fel a maja esőistennek időszámításunk szerint 250 és 925 között. A barlangot ugyanakkor nem most fedezték fel, a létezéséről már 15 éve tudni.

Ahogy a Science Alert is rámutatott, a barlangot az eltelt időszakban is gyakran vizsgálták a kutatók, többek közt a Los Angeles-i Kaliforniai Állami Egyetem régészei. Ők ezúttal viszont nem a csontokat, hanem az áldozatok száját, illetve fogaikat vizsgálták, hogy többet tudjanak meg a haláluk körülményeiről.

A témában kiadott tudományos beszámoló – ami az International Journal of Osteoarchaeology című szakfolyóiratban jelent meg – két olyan áldozatot is említ, akinek a fogaira különös kék szálak tapadtak. Mint utólag kiderült, az anyag pamutszál volt, aminek a nyomai – az elvégzett mikroszkopikus vizsgálat szerint – ennyi idő múltán is megmaradtak az áldozatok fogairól lekapart lepedékben és a fogkőben.

60 000 (!) rejtett, ősi maja építményre, köztük egy 30 méteres piramisra bukkantak tudósok

A 30 méteres maja Kukulkán-piramis bő 80 évvel ezelőtt már okozott egyszer meglepetést a kutatóknak, a modern technológiának hála azonban egy újabb titkáról sikerült lerántani a leplet.

A tanulmány vezető szerzője, Amy Chan, az intézmény végzős hallgatója azt mondta: az egyedi kék anyagot már más mezoamerikai lelőhelyeken is megtalálták. Főleg ott, ahol szertartásokat végeztek, miközben az áldozat testét befestették. A fogkőben kimutatott darabkák viszont másról árulkodnak szerinte:

lehetséges, hogy az áldozatokra ilyen anyagból készült szájkosarat erősítettek.

Claire Ebert, a Pittsburghi Egyetem régésze, aki nem vett részt vizsgálatban, kissé szkeptikusan kommentálta az állításokat. Szerinte a barlangban talált fogminták között csak nagyon kevés olyan van, amin fogkő nyomait lehet kivenni, így pedig a csapat elemzése nem tűnik elég alaposnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.