Bár a közelgő űrmissziók többsége a Holdra vagy a Marsra fókuszál, a NASA más égitesteket is megnézne.
Két tesztet is végzett a minap a NASA azzal a különleges léggömbbel, ami a tervek szerint a Vénusz légkörét térképezné fel egy újabb, minden bizonnyal történelminek ígérkező űrmisszió keretében. A JPL (Jet Propulsion Laboratory) kutatói szerint az eszköz – illetve, ahogy ők nevezik, az aerobot – képes lenne ellenállni a Vénusz savas légkörének.
A fent említett tesztet természetesen nem a másik bolygón, hanem a Földön, azon belül is a nevadai Black Rock sivatag felett végezték. A hivatalos közlés szerint mindkét művelet teljesen simán ment, noha ez még nem elegendő, hogy a küldetés megvalósulhasson. A képeken látható eszköz csupán prototípus, és az eredeti aerobot egy kisebb változata:
A NASA közlése szerint a teszthez használt léggömb több mint 1 kilométer magasra emelkedett a földi légkör azon rétegébe, ahol a hőmérséklet és a sűrűség ahhoz hasonló, mint amit az aerobot is megtapasztalhat majd a Vénuszon. Az eszköz odaát egyébként jóval magasabban, mintegy 55 kilométeres magasságban fog dolgozni, de a kutatók szerint nem ez jelenti a kihívást.
A problémát – derül ki az erről szóló blogbejegyzésből – elsősorban a Vénusz nem túl barátságos közege okozza: a NASA szerint a bolygó légkörének alsóbb rétegei maró hatású vegyi anyagokat tartalmaznak, amik ellen csak megfelelő bevonattal lehet védekezni. Az aerobot ennek megfelelően egy saválló és egy metálréteget is kapott – utóbbi a napfény okozta felmelegedést igyekszik majd csökkenteni.
A NASA szerint a sikeres tesztek azt bizonyítják, hogy a koncepció alkalmas a Vénusz légkörének felfedezésére, így folytathatják a munkát a különleges kutatóballonon.
A NASA utoljára évtizedekkel korábban küldött szondát a bolygó légkörébe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.