A Northeastern Egyetem mérnökei olyan újfajta kerámiát hoztak létre, ami tetszőlegesen és könnyen formázható, a felhasználási lehetőségek széles skáláját megnyitva ezzel – főleg az elektronikában.
Komoly hatással lehet egy véletlenül felfedezett anyag, egy újfajta kerámia az olyan elektronikai eszközökre, mint például az okostelefon – ez olvasható ki az Interesting Engineering szerint abból a kutatási anyagból, ami az Advanced Materials című szakfolyóiratban jelent meg.
A publikációban a Northeastern Egyetem különleges kerámiájáról van szó, amit laboratóriumi körülmények közt készítettek – lényegében véletlenül. A csapat egy másik munkát tervezett ugyanis elvégezni, ami közben az anyag váratlanul deformálódott, majd kiesett a rögzítőből. Ez volt az első gyanús dolog vele kapcsolatban, mivel ezek az anyagok a hirtelen hőmérsékletváltozás hatására általában széttörnek. A két mérnök, Randall Erb és Jason Bice először nem is gondolta, hogy mivel állnak szemben.
De aztán rájöttek, hogy a deformációt irányítani is tudják.
Elmondásuk szerint ez rendkívül hangsúlyos jellemző, amit a mögöttes mikroszerkezet tesz lehetővé. A kerámia ezáltal hatékonyan tudja továbbítani a hőt, és mivel a megmunkálása sem nehéz, majdnem szabadon alakítható. Az anyag felfedezésével a páros szerint új lehetőségek nyílhatnak meg, amik végeredményben jobb hővezetőket termelhetnek ki. Ezeket pedig az ipar számos területén, köztük például a telefongyártó vállalkozások is alkalmazhatnák, helyettesítve a most használt megoldásokat.
A kutatók hangsúlyozták azt is, hogy a feltalált anyag kevesebb mint egy milliméter vastagságúra is összepréselhető, és úgy alakítható, hogy alkalmazkodjon az adott felülethez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.