A silphiumot az ókori egyiptomiak fűszerként is használták, de más népek is a csodájára jártak. Nem véletlenül.
Különleges történetről, és egy különleges növény amolyan (újra)felfedezéséről ír a BGR. A portál szerint az évszázadok óta eltűntnek (vagy kihaltnak) hitt silphiumot, illetve egy rokonát találták meg újra, méghozzá Törökországban, és azon belül is Kappadókiában. Ezen a területen az ókorban görögök éltek, és ők is terjesztették el a területen az eredeti növényt. A BGR szerint a silphiummal rokonságot mutató növény egy másik török területen is felbukkant.
Az eredeti növényt a történészek szerint az ókori egyiptomiak és a rómaiak is használták, mivel a belőle származó gyanta több mindenre is alkalmas volt: egyesek fűszerként alkalmazták, mások pedig gyógyhatású készítményeket állítottak elő belőle. Utóbbiakat főként sérüléseknél lehetett használni. A silphium (illetve ahogy még ismerték, a silphion) állítólag olyan értékes volt, hogy a növény darabjai az ezüsttel azonos értéket képviseltek. A római hadvezér, Julius Caesar pedig rengeteg mennyiséget felhalmozott belőle.
A növény idővel azonban eltűnt, és bár három kontinensen is kutattak utána az eltelt évszázadokban, senki sem akadt a nyomára – egészen eddig. Mahmut Miski, az Isztambuli Egyetem egyik kutatója ugyanis azt állítja, hogy a Ferula Drudeana, amit a Hasan-hegyen találtak, a rég keresett növény egyfajta rokona, mivel rengeteg a hasonlóság: a száruk szinte ugyanolyan vastag, és mindkettő elágazó gyökerekkel rendelkezik. A Ferula Drudeana-ban ráadásul olyan vegyületeket is kimutattak, amik a rákos megbetegedések elleni küzdelmet segíthetik.
(Nyitóképünk illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.