Tech MTI 2022. október. 04. 12:03

Ausztrália lehet az első ország a világon, ahol nem hal ki több állat

Az ausztrál kormány azt tervezi, hogy egy törvénymódosítással 110 ritka állat- és növényfaj kihalását akadályozza meg.

Az ausztrál kormány a világon elsőként azt tűzte ki célul, hogy megakadályozza az újabb fajok kihalását az ország területén, és ennek érdekében átfogó, tízéves programot hirdetett a növény- és az állatvilág megóvására – közölte Tanya Plibersek környezetvédelmi miniszter kedden.

A terv célja, hogy megakadályozza 110 ritka állat- és növényfaj kihalását, és védelem alá vegyen húsz területet, megmentve őket a további pusztulástól. A változásoknak köszönhetően Ausztrália tengeri és szárazföldi területének 30 százaléka kerülhet védelem alá. Korábban száz faj és hat terület szerepelt a védett listán.

A veszélyeztetett fajok listája egyebek között a tasmán tüskecsőrrel és a fehérnyakú, vagyis Parma-kenguruval bővült, amelynek állománya a ragadozók és az erdőtüzek miatt ritkult meg. Az újonnan védelem alá vont területek közé tartozik a Kék-hegység és az Ausztrál Alpok. A veszélyeztetett fajok az ausztrál törvények értelmében védelmet élveznek.

Kihalhatott Kínában a barátságos tengeri tehén

Kipusztulhatott a kínai vizekben a dugong, ottani létezésére ugyanis 2008 óta nincs bizonyíték - közli egy frissen publikált kutatás.

„Egy évtized semmittevés után még sohasem volt nagyobb szükség a cselekvésre” – húzta alá Plibersek. „Jelenlegi hozzáállásunk nem működik. Ha folytatjuk, amit eddig csináltunk, akkor ugyanaz lesz az eredmény” – tette hozzá.

Természetvédő csoportok üdvözölték a tervet, de szerintük többre lenne szükség. Rámutattak: sok ritka fajt fenyeget a kihalás, mert élőhelyük az emberi tevékenység, valamint a 2019–2020-as bozóttüzekhez hasonló szélsőséges természeti jelenségek miatt vészesen zsugorodik. A tüzek 5,8 millió hektárt perzseltek fel Ausztrália keleti részén, és 1–3 milliárd állat pusztulásához vagy meneküléséhez vezettek.

Több mint száz éve kihaltnak hitt óriásteknős fajt fedeztek fel a Galápagos-szigeteken

Orbán Viktor ígérete szerint 2030-ra Magyarország is ilyen modellben működik majd, de jelenleg még egy akcióterv sem készült a cél eléréséhez, az embereket sem érdekli annyira a kérdés, a cégek pedig nem feltétlenül érdekeltek ebben.

Basha Stasak, az Australian Conservation Foundation természetvédelmi szervezet munkatársa rámutatott: a kutatók szerint évente egymilliárd dollár kell ahhoz, hogy meg lehessen állítani a fajok kihalását Ausztráliában.

Ausztrália egyebek között olyan egyedülálló fajok otthona, mint a koala, a kacsacsőrű emlős és az erszényesnyúl. Egy 2021-es tanulmány szerint a koalák száma három év alatt harminc százalékkal csökkent.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.