Képes bizonyítékok vannak arról, hogy az oroszok leszállították a „Repülő Csernobilnak” is nevezett Burevesztnyik rakétát egy olyan észak-oroszországi területre, ahol további teszteket végezhetnek rajta.
Oroszország többféle fegyverzettel is rendelkezik, noha ezek között olyan is akad, amit éles helyzetben egyelőre nem lehet alkalmazni – azért, mert nincs kész. Ugyanez a helyzet a Burevesztnyik rakétával (teljes nevén 9M730 Burevesztnyik), amit a harcászati jelentések szerint legalább egy alkalommal már sikeresen teszteltek. Erre – derül ki a The Sun összeállításából – 2020 januárjában került sor.
Az eszköz fejlesztése mostanra azonban felgyorsulhatott – többek szerint az ukrajnai háború miatt.
A The Sun be is mutat néhány műholdfelvételt, amiket a Novaja Zemlja nevű, Oroszországhoz tartozó szigetcsoport fölött rögzítettek. A szakértők a mozgolódás, illetve a képen látható hosszúkás forma miatt azt gyanítják, hogy az oroszok ma már itt folytatják a fegyverzettel kapcsolatos teszteket. Ezt a bázison elvégzett infrastrukturális fejlesztések is igazolni látszanak:
It appears a test launch of Russia’s 9M730 “Burevestnik” nuclear-powered cruise missile, is imminent, based off of satellite imagery. https://t.co/Jc4cUHwEJa
— Aircraft Spots (@AircraftSpots) September 20, 2022
De miről is van szó pontosan?
„Repülő Csernobil”
A Burevesztnyik egy nukleáris meghajtású, nagy hatótávolsággal rendelkező rakéta. A fejlesztésre a NATO Skyfall néven hivatkozik, de „Repülő Csernobilnak” is nevezték már. Vlagyimir Putyin orosz elnök 2018 márciusában jelentette be a nemzethez intézett éves beszédében, hogy országa ezen az új harcászati eszközön dolgozik, öt másik, úgynevezett szuperfegyverrel együtt.
A rakétát az amerikai hatóságok 2021-ben egyedülálló, interkontinentális hatótávolságú fegyverként jellemezték. Állítólag úgy tervezték, hogy nukleáris robbanófejet is hordozhasson. A benne lévő nukleáris energiamag elméletileg pedig lehetővé teszi, hogy többször is megkerülje a Földet, mielőtt célba érne. Putyin korábbi beszédében egy „radikálisan új típusú fegyverként” jellemezte a fejlesztést, ami állításai szerint
korlátlan hatótávolsággal és korlátlan manőverező képességgel lett felruházva.
A haditechnikai hírekkel foglalkozó HTKA szerint a 9M730 Burevesztnyik típusú csapásmérő robotrepülőgép a gyorsítófokozat leválása után torlónyomás-hajtóművel üzemel, de a hajtáshoz szükséges hőforrást a szokásos hajtóanyag helyett nukleáris energiából nyeri, így biztosítva „korlátlan” hatótávot a fegyvernek:
Az IISS korábbi írása azonban valamennyire árnyalja a képet, és Putyin állításait: e szerint a rakéta hatótávolsága valahol 10 és 20 ezer kilométer között lehet. Azonban még ez is lehetővé tenné, hogy a rakéta bárhol állomásozzon Oroszországban, és még így képes lenne elérni az USA kontinentális részén lévő célpontokat – teszik hozzá. Szerintük a fegyverrel kapcsolatos program valószínűleg már jóval több mint egy évtizede zajlik.
Balesetek, sikertelen tesztek
Az évek óta tartó fejlesztés az is jelenti, hogy a Burevesztnyik rakétával többféle tesztet is elvégezhettek. Ezek közül több azonban súlyos, és legalább egy tragikus eredménnyel zárult: utóbbi során öt nukleáris szakember is életét vesztette. Az incidens állítólag a Fehér-tengerhez közeli Nyonoksánál történt 2019 augusztusában. Azt persze nem tudni, hogy biztosan a rakétával kapcsolatos teszt zajlott itt, de a hírszerzési jelentések ezt sugallják. Korábban ugyanis Nyonoksa volt az egyik olyan kísérleti terület, ahova a hírszerzők szerint ez a rakéta is eljutott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.