A mindössze egy centiméteres lágy robotot egy sor mágnes irányítja, így képes alakot váltani. A kutatók szerint a fejlesztésnek az orvoslásban lehet igazán haszna.
A kutatók több esetben fejlesztettek már olyan robotot, ami képes az alakváltásra. Ezek azonban meg sem közelítik a tajvani Soochow Egyetem fejlesztését, ami teljes egészében folyékony. Ha úgy tetszik: a robot egy massza, kábeleket, fémből készült alkatrészeket pedig egyáltalán nem tartalmaz. (Így nézve nem is igazán illik rá a robot megnevezés.)
A massza érdekessége, hogy képes cseppekre esni, majd a keletkező újabb darabokat magához szívva visszatérni a korábbi, eredeti formájához. Ezt úgy éri el a New Scientist szerint, hogy a folyadék mágneseket tartalmazó nanorészecskékből áll, amiknek mágnes által utasításokat lehet adni – akár arra is, hogy darabjaira essen.
A kutatók, hogy a robot képességeit a gyakorlatban is prezentálják, az egész masszát egy csatornába rakták, aminek bizonyos pontjai szűkebbek voltak. A fejlesztés itt csak úgy tudott átjutni, hogy vékonyabbra préselődött, amit ugyancsak a mágneses ráhatással sikerült elérni.
Az még kérdéses, hogy a massza pontosan mire lehet majd jó, ha befejeződnek a vele való kísérletek. Pietro Valdastri, a Leedsi Egyetem munkatársa úgy látja, az alakváltó robot ilyen szintű vezérlése komoly előrelépést jelenthet az orvoslásban, hiszen általa célzott módon lehetne a beteg testébe juttatni a gyógyszert. Egy másik felhasználási terület az agyvérzést kiváltó vérrögök megtámadása lehet, de az agyon belüli mozgatáshoz sokkal erősebb mágnes kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.