A Zeus nevű lézer a kvantumfizika és a világűr vizsgálatára is alkalmas lesz.
A lézersugarakkal kapcsolatos kutatások már jó ideje zajlanak, miközben a cégek, illetve iparági szereplők folyamatosan növelik saját berendezéseik teljesítményét. A Michigani Egyetem kutatói őket is leköröznék: egy olyan rendszert építenek, ami számításaik alapján minden, az Egyesült Államokban működő lézernél nagyobb teljesítményű lesz.
A témában kiadott sajtóközlemény szerint a rendszert – Zetawatt-Equivalent Ultrashort pulse laser System, vagy röviden ZEUS – az egyetem saját laboratóriuma építi. Az első indítás során a ZEUS 30 terawatt (30 trillió watt) teljesítményen működik majd. Bár ez is soknak tűnhet, valójában a ZEUS elméleti maximális teljesítményének mindössze
egy százalékáról beszélünk.
Ennek megfelelően, amikor a rendszer eléri a végső állapotát és a teljesítménye legfelső határát, már három petawatton, azaz: három kvadrillió watton fog működni. (Utóbbi alatt milliószor milliárdot értünk, ami a magyarban billiárdnak felel meg.) Az első tesztekre várhatóan 2023-ban kerül sor.
Az újfajta lézer segítséget nyújt majd a világűrben található szélsőséges objektumok, köztük a magnetárok és az olyan objektumok, mint a galaktikus magok körülményeinek szimulálásában is. Emellett új, az orvostudományban használható technológiák kifejlesztésére is alkalmas lehet a kutatók szerint.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.