Egyelőre csak találgatnak a régészek, hogy került elő az agyar egy neolit és bronzkori területen.
Mamutagyarat találtak a Salisbury Régészeti Kft. szakemberei egy ásatáson Vácon – közölte a cég a honlapján. A Kőhíd utcában, a büki szigettől nem messze egy leendő mélygarázs helyén végeztek megelőző feltárást a régészek a Ferenczy Múzeumi Centrum megbízásából. A cikk szerint közel ezer négyzetméteres területet vizsgáltak át és bronzkori kerámiatöredékeket, illetve egy legalább két, neolitikumra visszavezethető, cölöpszerkezetes házat találtak.
Azonban nem ezek voltak a legérdekesebb leletek, mert egy mamutagyarba botlottak a régészek, amit ráadásul először megkövesedett fának néztek. „Egy mamutagyar felfedezése igazán ritka leletnek számít, főként egy neolit és bronzkori területen. Hiába kerestünk itt a paleolitikumra utaló nyomokat, nem találtunk. Ezek az óriási emlősök a kőkorszak emberének kortársai voltak, ezért nem tudjuk, hogy a mamutagyar hogyan kerülhetett ide. Izgalmas kérdés lehet, hogy vajon a neolitikum kori farmerek vitték oda vagy a folyó hordalékával került a felfedezési helyszínre. Egyelőre csak feltételezéseink vannak, de az újkori bolygatás során is ide kerülhetett” – mondta Fajka Szilárd régész.
(null)
(null)
A kb. 80 centiméteres agyar most a régészeti cég műhelyébe került, feltehetően a Természettudományi Múzeumban fogják tovább vizsgálni. A legközelebbi ilyen leletet Budapesten találták, a mai Mammut áruház területén. Akkor egy csontváz, egy koponya és egy mamutagyar hevert a föld mélyén.