Az Európai Unió csökkentené az elektronikai hulladék mennyiségét, a célját pedig a gyártókon keresztül érné el.
Az Európai Bizottság egy új javaslattervezetet vizsgál, amelynek célja, hogy rávegye az okostelefonok és táblagépek gyártóit: tartósabb és könnyebben javítható készülékeket készítsenek. A cél, hogy csökkentsék az elektronikai hulladék mennyiségét. Ha ez sikerül, azzal a légkörbe is kevesebb szén-dioxid kerülne, hozzávetőlegesen úgy, mintha 5 millió autó tűnne el az utakról.
A tervezet az akkumulátorokra és a cserealkatrészekre fókuszál. Ezek szerint a gyártóknak minden készülékhez 15 alapvető alkatrészt kell biztosítaniuk a készülék debütálása utáni öt éven át. Ezek közé tartoznak többek között
- az akkumulátorok,
- a kijelzők,
- a töltők,
- a hátlapok, valamint
- a memóriakártya és a SIM-kártya tárolására alkalmas tálcák
is. Ezen kívül a bizottság előtt lévő javaslat azt szeretné elérni, hogy a gyártók vagy biztosítsák, hogy 1000 töltési ciklus után is legalább 80 százalékos lesz az akkumulátor kapacitása, vagy a megjelenéstől számított öt éven át biztosítsanak akkumulátort a készülékekhez. A szoftverfrissítéseknek nem szabad negatívan befolyásolniuk az akku élettartamát.
A fenti előírások nem vonatkoznának a hajlítható eszközökre.
Új címke került a mobilokra, laptopokra: ha lekaparja, egyszer ingyen törölhet vele mindent
Aki adattárolót vagy tárhellyel rendelkező készüléket vásárol, az ezentúl egy adattörlő címkét is kap a kereskedőktől. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szerint a címkén szereplő kóddal az arra létrehozott webes felületen elektronikus adathordozókra - így például mobiltelefonokra és laptopokra - vonatkozó adattörlési szolgáltatást lehet igénybe venni, mellyel lehetővé válik az eszközön tárolt adatok biztonságos és visszavonhatatlan törlése.
A szakemberek azt is szeretnék elérni, hogy a mobilokat úgy lehessen megjavítani, hogy ahhoz ne kelljen profi szerviz segítségét kérni.
Ha minden a tervek szerint halad, az energiatakarékossághoz hasonló címkék fogják jelezni, egy adott készülék mennyire számít tartósnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.