A tudósok a HIP 65426 b jelű exobolygót vizsgálták meg, ami 385 fényévnyire van a Földtől.
Történelminek nevezték a kutatók azt a pillanatot, amikor a James Webb űrteleszkóp adatait feldolgozva minden eddiginél nagyobb részletességgel láthattak meg egy exobolygót. Az infravörös tartományt használva sokkal pontosabb képet kaphattak az égitest tömegéről és hőmérsékletéről, de még arról is, hogy miként sodródnak a felhők a bolygó légkörében.
A brit Exeter Egyetem csillagásza, Sasha Hinkley szerint a James Webb teleszkópnak köszönhetően arra is lehetőségük lesz a kutatóknak, hogy megfigyeljék egy idegen bolygó időjárását.
A The Guardian szerint az exobolygók megfigyelése nehéz feladat, mert a csillag, ami körül keringenek, jóval fényesebb náluk. A szakemberek most a HIP 65426 b felé irányították a teleszkópot, ami a Jupiternél 5-10-szer nehezebb gázóriás, és ami a Földtől nagyjából 385 fényévre található a Kentaur csillagképben.
A mérések szerint 100-szor távolabb van a csillagától, mint a Föld a Naptól, de még így is 10 ezerszer halványabb annál. A bolygó légköre nagyjából 1300 Celsius-fokos lehet, és a feltételezések szerint vörös árnyalatú szilikátport tartalmazó felhői vannak.
A bolygó nagyjából 10-20 millió éves, vagyis jóval fiatalabb, mint a 4,5 milliárd éves Föld. A kutatók ebből tudhatják meg, miként nézhetett ki a Szaturnusz és a Jupiter a keletkezésük hajnalán.
(A kiemelt kép illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.