A júniusban egy svéd tengerparton elpusztult disznódelfin halálát madárinfluenza okozta. Ez az első, e cetfajnál azonosított eset a világon – közölte a Svéd Állatorvosi Intézet.
„Tudomásunk szerint ez a világon az első megerősített madárinfluenzás eset, amely egy disznódelfint (más néven: barna delfin) érintett” – mondta Elina Thorsson, a területért felelős állatorvos. Valószínű, hogy a disznódelfin valamilyen módon kapcsolatba került fertőzött madarakkal – magyarázta a szakértő.
Június végén még élve találták meg a fiatal hímet Svédország nyugati partjainál. Az arra járók hiába próbálták visszajuttatni a mélyebb vizekbe, a kimerültségtől szenvedő állat még aznap este kimúlt.
Azóta az elhullott disznódelfin több szervében is kimutatták a madárinfluenza H5N1 vírusát.
A fókákkal szemben, amelyeknél számos alkalommal találtak madárinfluenza-vírussal összefüggő megbetegedéseket, a cetek esetében csak néhány esetben észleltek influenzavírust – magyarázta Thorsson. Más emlősöknél, például a vörös rókánál, a vidráknál, a hiúzoknál és a görényeknél viszont már kimutattak madárinfluenzás megbetegedést – tette hozzá.
„Példátlan tragédia" fenyeget a madárinfluenza miatt
Tengeri madarak tízezrei pusztulhatnak el az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb természetes élőhelyén, az északi-tengeri Farne-szigeteken madárinfluenza miatt - közölte a National Trust brit kulturális és természeti örökségvédelmi jótékonysági alapítvány, amely példátlan természeti tragédiának nevezte a kialakult helyzetet.
Európa és Észak-Amerika a vadon élő madarakat sújtó madárinfluenza nagymértékű kitörésével néz szembe, amely korábban számos állattenyésztő telepet is megfertőzött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.