Tech hvg.hu 2022. augusztus. 29. 13:03

260 millió éves és 1,2 milló fényév hosszú rádiógalaxisra bukkantak, ez az eddigi legöregebb

A csillagászok az Abell 980 galaxishalmaznál bukkantak rá a matuzsálemi kort megélt rádiógalaxisra, ami segíthet jobban megérteni a szupermasszív fekete lyukak működését.

A jelek szerint a csillagászok megtalálniuk az eddigi legidősebb rádiógalaxis-maradványt, ami ezidáig egy galaxishalmazban rejtőzött. A halmaz legfényesebb objektuma egy szupermasszív fekete lyuknak köszönhetően jött létre. A Surajit Paul és Savitribai Phule, az indiai Pune Egyetem két tudósa szerint soha nem láttak még ilyen öreg rádiógalaxist.

Az egész világegyetemben találhatók rádiógalaxisok, így a Tejútrendszerben is. Ezek akkor jönnek létre, amikor egy szupermasszív fekete lyuk aktívvá válik, és elkezdi elnyelni a környezetében lévő anyagokat – emlékeztet az Interesting Engineering. Az így létrejött képződmények hatással lehetnek az intergalaktikus térre, a galaxisok közötti vékony gázrétegre, a kiterjedésük ugyanis több millió fényév is lehet. A kutatók azért is tanulmányozzák ezeket, mert rajtuk keresztül a szupermasszív fekete lyukak viselkedésének megértéséhez is közelebb tudnak kerülni.

A NASA felvette, milyen hangja van egy fekete lyuknak - itt meghallgathatja

A fekete lyuk a Perseus galaxishalmaz része. Több mint 200 millió fényévre van tőlünk.

Miközben az anyag legnagyobb része beleesik a fekete lyukba, egy része relativisztikus jet formájában lökődik ki a térbe a fény sebességével.

A probléma az, hogy a rádiógalaxisok nagyon gyorsan eltűnnek, 200 millió év alatt semmivé válnak. A mostani, 260 millió éves rádiógalaxis éppen ezért nagyon fontos leletnek számít.

Paul szerint a túlélése abban rejlik, hogy egy viszonylag nyugodt, kis tömegű galaxishalmazban található meg. A vizsgált Abell 980-as halmaz nagyjából 2 milliárd fényévre található tőlünk. A kiterjedése 1,2 millió fényév lehet.

8000 km/s sebességgel repeszt egy csillag a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuk körül

Az S4716 kódjelű csillagnak négy évbe telik, mire megkerüli a Sagittarius A*-t, eközben rekordsebességgel halad.

A forrás nagyjából 250 ezer fényévre található attól a helytől, ahol először kibocsátotta a rádiógalaxist. A fekete lyuk később újra jetet lövellt szét a világűrben, de már egy másik pozícióból.

A kutatók a rádiógalaxisról készült tanulmányukat az Astronomy & Astrophysics, valamint a Publications of the Astronomical Society of Australia című tudományos lapokban tették közzé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.