Tom Hegen német fotós a levegőből készített képeket a chilei lítiumbányászatról.
Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy az elektromos autók jelenthetik a közlekedés forradalmát, egyúttal pedig annak kizöldítését. Ehhez – pontosabban az akkumulátorhoz – viszont lítium kell, amiből a Föld tartalékai végesek. Chile északi részén van az egyik legnagyobb mező a Földön, így az elmúlt években oda koncentrálódott a kitermelés.
Tom Hegen fotós nemrég a chilei bányánál járt, hogy megörökítse azt, miként hat a kitermelés a környezetre – számolt be róla az Euronews. Hegen az Argentína, Bolívia és Chile földrajzi határainál fekvő, Triangle nevű helyen készített képeket.
South America's 'lithium fields' reveal the dark side of electric cars
Lithium extraction fields in South America have been captured by an aerial photographer in stunning high definition. But while the images may be breathtaking to look at, they represent the dark side of our swiftly electrifying world. Lithium represents a route out of our reliance on fossil fuel production.
A lítium kibányászásához a szakembereknek először lyukakat kell fúrniuk a talajba, majd sós oldat formájában kiszivattyúzni onnan az értékes fémet. Ezt aztán a mesterségesen létrehozott tavak vizébe töltik, amiket aztán hagynak elpárologni. Hegen az Atacama felett repülve örökítette meg a fenti képeken is látható látványt.
A különböző élénk színek azt mutatják, hogy a lítium épp milyen koncentrációban van jelen a mesterséges tóban. A sóoldat rózsaszínesnek tűnik, ami aztán türkizzé változik, végül pedig élénksárga lesz. Ekkor tartalmazza a tó a legmagasabb koncentrációban a lítiumot.
Bár a lítiummal valóban kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe az autózás során, a kitermelés folyamata nem környezetbarát. Egyetlen tonna lítium kibányászásához kétmillió liter vízre van szükség. Ez a chilei területen, ahol egyébként is nagyon kevés a víz, különösen komoly problémát jelent. Arról nem is beszélve, hogy a hátramaradó lítium szennyezi azokat a forrásokat, amelyekhez a helyiek hozzáférnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: Pixabay/TravelCoffeeBook)