Tech hvg.hu 2022. augusztus. 24. 17:03

93 km/h-val megy, és pilótaengedély sem kell az új elektromos repülőhöz

A Ryse Aerotech 62 millió forintért árulhatja majd az egyszemélyes utasszállítóját, a Recont.

Sikeresen végrehajtotta első olyan tesztrepülését az amerikai Ryse Aerotech által fejlesztett Recon, ahol már ember ült a fedélzetén. Az eszköz egy eVTOL, vagyis elektromos, függőleges fel- és leszállásra képes gép, amiket rotorok hajtanak.

Az Interesting Engineering szerint míg az ilyen eszközök elsősorban a gazdálkodók számára lehetnek hasznosak, a cég által fejlesztett ultrakönnyű géppel az ember is közlekedhet, ehhez pedig semmilyen pilótaengedélyre nincs szükség – legalábbis az Egyesült Államokban, a jelenlegi szabályozás szerint.

A Ryse Aerotech azt reméli, hogy a Recon hasznos lehet a gazdák számára, akiknek nagy területet kell bejárniuk. A szerkezettel olyan helyekre is el tudnak repülni, amik nehezen, vagy egyáltalán nem megközelíthetőek.

Videó: repülő autóval ment dolgozni, ez volt a világ első ilyen repülése

Tomasz Patan a cége által fejlesztett One-nal szállt fel. Az útja 90 százalékkal tartott rövidebb ideig, mintha autóval ment volna.

A Recont hat propeller működteti, a pilóta pedig az eszköz közepén foglalhat helyet. A cég szerint a szerkezet a vízre is le tud szállni, így semmilyen futópályára nincs szükség sem a felszálláshoz, sem pedig a landoláshoz. A Recon 130 kg-os, és legfeljebb 91 kg hasznos terhet tud magával vinni.

Az akkumulátor időjárási viszonyoktól függően nagyjából 25 percnyi repülést tesz lehetővé, ami a hatótávolság szempontjából 40 kilométert jelent. Az egység kivehető, így akár több is rendelkezésére állhat a felhasználónak. A készülék végsebessége egyébként 93 km/h, de az utazósebessége nagyjából 65 km/h. A Recon legfeljebb 213 méterig képes emelkedni.

Magyar mérnök vezényletével fejlesztenek gyors, életmentő drónokat Németországban

A defibrillátorokkal felszerelt drónok a világ több részén is sikerrel vizsgáztak - és mentettek emberi életet. A Pécsről Németországba került Nagy Balázs egy ugyanilyen projekten dolgozik, több tucatnyi mérnökkel, fizikussal és informatikussal. Elképzeléseik között magyarországi együttműködés is szerepel.

A gépet 2013 első negyedévében dobhatják piacra, az ára pedig 150 ezer dollár, vagyis nagyjából 62 millió forintba kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.