A NASA bolygóvédelmi tesztjének egyik igen fontos mozzanatára lehet számítani néhány hét múlva.
A NASA friss adatai szerint várhatóan a jövő hónap, vagyis szeptember végén ütközik majd össze az űrügynökség robotizált űrhajója egy, a Föld felé közeledő aszteroidával, a Dimorphos nevű holddal. Ez egy kb. 160 méter átmérőjű égitest, ami a Didymos nevű kisbolygó körül kering. Bár első olvasatra mindez elég félelmetesnek tűnhet, a rendszer semmilyen veszélyt nem jelent a Földre.
Vannak azonban olyan űrsziklák, amik igen – írta erről a Space.com. A NASA úgy tartja: ezeket még mindig különféle óvintézkedésekkel, például a pályájuk eltérítésével lehet a legkönnyebben arrébb tessékelni. De hogy ez pontosan hogyan is néz ki, még nem tudni – erre a kérdésre ad majd választ a szeptemberi találkozó.
A Double Asteroid Redirection Test (röviden: DART) művelet fontos eleme egy már úton lévő műszer. Ezt tavaly november végén állította pályára a SpaceX, és azóta is úton van. Az úti célja a fenti páros, illetve az a pont, ahol majd összetalálkozhatnak. Ennek során a szerkezet egyszerűen pedig belerepül a holdba, remélve, hogy az ütközés ereje elegendő lesz ahhoz, hogy a Dimorphos pályát változtasson. Az ütközés miatt a NASA műszere igen nagy sebességgel kell, hogy haladjon – a NASA szerint mintegy 24 ezer km/órával.
A NASA illetékesei azért választották ezt a párost, mert viszonylag közel van a bolygóhoz, és emiatt a földi távcsövek is képesek figyelni őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.