Tech hvg.hu 2022. augusztus. 19. 09:33

Egy új kutatás szerint hétköznapi vírusok is kiválthatják az Alzheimert

A Tufts és az Oxford Egyetem kutatói szerint a herpeszt és a bárányhimlőt okozó vírusok akár Alzheimer-kórhoz is vezethetnek.

Az Alzheimer az egyik leggyakoribb a demenciával, illetve a szellemi leépüléssel járó kórok közt. Bár a létezéséről nagyon régóta tudni, több kutatás is zajlik vele kapcsolatban, a betegség hátterében lévő folyamatok közül sok máig nem ismert. A Tufts és az Oxford Egyetem kutatói azonban találtak valamit, ami tovább mélyítheti a témával kapcsolatos tudásunkat:

úgy vélik, hogy egy-egy, az embereknél nagyon gyakori vírus megjelenése is elvezethet ehhez a betegséghez.

A témával kapcsolatos tanulmány a Journal of Alzheimer's Disease című folyóiratban jelent meg. Ebben arról írnak az Interesting Engineering szerint, hogy arról a két vírusról van szó (ezek a Varicella zoster vírus, vagyis a VZV, illetve a Herpes simplex, azaz a HSV-1), amik a herpesz és a bárányhimlő vagy övsömör kialakulásáért felelősek.

A kutatók ehhez egy érdekes, szivacsból készült modellt használtak, hogy az agyhoz hasonló közeget kapjanak, a felületre pedig őssejteket helyeztek. Amikor szándékos fertőzésnek tették ki a modell ezen részeit, a tudósok azt találták, hogy

a Varicella zoster vírus aktiválta a Herpes simplex vírust.

A kutatók szerint a probléma további része, hogy a két kórokozó együttes jelenléte a tau és amiloid nevű (béta)fehérjék felhalmozódásához, továbbá idegsejti funkcióvesztéshez vezethet – az ilyen tünetek pedig az Alzheimer-kórban szenvedőknél is jelen vannak.

Kell a vírus is, de

Paresh Malhotra, a londoni Imperial College neurológusa óva intett attól, hogy egy modell alapján bárki messzemenő következtetéseket vonjon le. Szerinte bár értékes munkáról van szó, nem szabad megfeledkezni arról a tényről, hogy a vizsgálat nem élő, hanem mesterséges szöveteken zajlott. Ami pedig lényeges különbség.

A szakértő hozzátette: a kísérlet nem bizonyítja egyértelműen, hogy a két vírus nyomán olyan folyamatok indulnak be, amik végeredményben Alzheimer-kórhoz vezethetnek. Arról is beszélt, hogy a betegség nagy valószínűséggel egy vírusfertőzés mellékterméke lehet, így sokkal inkább egy gyulladás az, ami közrejátszik, nem pedig maga a vírus.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.