Ne keltsen félelmet, ne legyen diszkriminatív – e két felvetés kapcsán érkezett kérés az Amerikai Entomológiai Társasághoz, hogy kapjon új nevet egy darázsfajta.
Katicabogár – mennyivel egyszerűbb ezt mondani, mint, hogy Coccinellidae. Pedig ugyanazt a rovart írja le mindkét név, az egyik a köznapi, a másik a nehezen kiejthető tudományos elnevezés. Az előbbiek fontos eszközt jelentnek a rovarkutatók számára, hogy érthetően kommunikáljanak a nyilvánossággal a különféle rovarokról.
Időnként azonban vitatott lehet e köznapi név, mint például a tudományos nevén Vespa mandariniánál, amit csak ázsiai óriás lódarázsként (vagy néha gyilkos darázsként) emlegetnek. Úgy tűnik, van, aki szerint diszkriminatív (félelmet keltő) az elnevezés.
Az Amerikai Entomológiai Társaság (English Entomological Society of America, ESA) egyetértett egy kérésnek e darázsfajjal kapcsolatban, méghozzá azzal, hogy nevezzék át északi óriás darázsnak. Az ázsiai szó használata ugyanis erősíti az Ázsia-ellenes hangulatot az Egyesült Államokban, ráadásul mivel minden darázs őshonos Ázsiában, a nehezményezett név nem közvetít egyedi információt a fajról. A gyilkos jelző pedig nem szorul különösebb magyarázatra.
Az átnevezés – írja a ZME Science – összhangban lenne az ESA által tavaly elfogadott új iránymutatásokkal, amelyek tiltják az etnikai és faji neveket, és nem ajánlják a földrajzi neveket, különösen az invazív fajok esetében. Az ESA most arra kéri a kormányhivatalokat, a kutatókat, a médiát és a közvéleményt, hogy a lehető leghamarabb fogadják el az új darázsnevet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.