A Földtől mintegy 395 fényévre található az az exobolygó, ami körül egy gyűrű is kering.
Az ALMA obszervatórium, valamint az amerikai Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium segítségével a csillagászoknak a világon először sikerült gázt kimutatniuk egy bolygó körül keringő gyűrűben. Emellett az eddig ismert legfiatalabb exobolygót is megtalálhatták – számolt be róla az Interesting Engineering.
A most felfedezett gyűrű fiatal bolygók körül alakul ki. Ez olyan gáz-, por- és törmelékhalmazt jelent, ami később nagyobb objektummá, egy másik bolygóvá vagy holddá állhat össze. A kutatók úgy vélik, hogy a Jupiter Galilei holdja is egy ilyen gyűrűből keletkezett.
A szakemberek azért vizsgálták a képződményt, hogy jobban megismerhessék a bolygók és a Naprendszer kialakulásának folyamatát. Ehhez az AS 209 kódjelű csillagot vették célba, ami a Földtől mintegy 395 fényévre található, és ami a Kígyótartó csillagképben helyezkedik el.
A megfigyeléseik alapján arra jutottak, hogy a kialakult korong egy Jupiter méretű bolygót vehet körbe. A megléte azért is izgalmas, mert a csillagától 200 csillagászati egységre található. Ez túlságosan nagy távolság, emiatt pedig a létezése ellentmond a bolygókeletkezéseket leíró elméleteknek. Az AS 209 ráadásul csupán 1,6 milliárd éves, így a körülötte keringő exobolygó az egyik legfiatalabb, amit valaha sikerült felfedezni.
A tudósok szerint érdemes lenne további vizsgálatokat végezni, amiben a James Webb űrteleszkóp nagy segítségükre lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.