Tech hvg.hu 2022. augusztus. 03. 13:03

Nem is erre tervezték a James Webb űrtávcsövet, mégis sikerült észlelnie egy szupernóvát

A James Webb űrtávcső minden jel szerint megpillantott egy galaxist, benne egy szupernóvával. Az eset furcsasága, hogy a méregdrága berendezést nem éppen ilyen objektumok megfigyelésére fejlesztettek.

Bár a James Webb űrtávcső még csak kevés ideje üzemel, már ez idő alatt is sikerült meglepnie a kutatókat. És nem is egyszer: kiderült például, hogy a saját maga által felfedezett, és igen idősnek vélt galaxisnál van egy még öregebb, aztán pedig egy hatalmas, a Földnél is nagyobb viharról közölt adatokat.

Most is hasonló történt: a James Webb a jelek szerint egy galaxison belül megpillantott egy szupernóvát, vagyis egy csillag végső, nagy robbanásának eredményét. A galaxis, amiben a szupernóva található, az SDSS.J141930.11+5251593 azonosítót kapta.

Space Telescope Science Institute

A kutatók – írta erről az Inverse – egyelőre csupán jelöltként tekintenek az objektumra, mert több információ szükséges ahhoz, hogy bármi biztosat lehessen mondani. És hogy miért olyan hangsúlyos mindez? Nos, azért, mert a James Webbet eredendően nem ilyen események, illetve objektumok kifürkészésére rakták össze. A szupernóvákat általában földi távcsökkel vizsgálják, amik eleve nagyobb területet képesek átfésülni, mint ez a műszer.

A berendezés öt nap alatt kétszer nézett rá a vélelmezett szupernóva helyszínére, és a második alkalommal az objektum már kissé halványodott. Ebből gondolják azt a szakemberek, hogy a James Webb egy szupernóvát vett észre.

A NASA-nál megfagyott a levegő: azt hitték, kidobtak az ablakon 10 milliárd dollárt

A James Webb űrteleszkóp üzembe helyezése során volt egy rövid pillanat, ami komoly pánikot eredményezett: a kutatók azt hitték, nem fog működni.

A szupernóvák természetüknél fogva néhány hónap alatt elhalványulnak, így a csillagászok a későbbi állapotukat már nem is tudják vizsgálni. A még detektálható szakaszok ezért kulcsfontosságúak, általuk ugyanis ki lehet deríteni, hogy milyen típusú csillag robbant fel. Ez a mostani jelölt esetében még nem ismert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.