A kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór. Kiderült, hogy jóval több embert érint, mint korábban hitték.
A világ lakosságának több mint a 14 százalékát érinti a Lyme-kór, a kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegség, legalábbis egy új átfogó kutatás szerint. A betegséget okozó Borrelia burgdorferi baktériumot ugyanis a vizsgálatban közel 160 ezer ember 14,5 százalékának a vérében találták meg. Bár a Lyme-kór csak ritkán halálos, viszont igen kellemetlen tünetekkel járhat, sőt gyakran hosszútávú, az életminőséget is befolyásoló következményei is lehetnek.
Kínai kutatók 89 tanulmányt tekintettek át, hogy megismerjék a Lyme-kór elterjedtségét – a szakemberek szerint ez a legátfogóbb és legfrissebb szisztematikus áttekintés a betegség világméretű prevalenciájáról (egy adott populációt érintő betegség előfordulási gyakoriságáról). A fertőzések aránya Közép-Európában volt a legmagasabb (20 százalék), és a legnagyobb veszélynek a vidéken élő, 50 év feletti férfiak voltak kitéve. Közép-Európa után Kelet-Ázsia (15,9 százalék), majd Nyugat-Európa (13,5 százalék) és Kelet-Európa (10,4 százalék) következik. Az arány a Karib-térségben volt a legalacsonyabb, mindössze 2 százalék.
Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a kullancsok által terjesztett betegségek előfordulása megduplázódott az elmúlt 12 évben. Az okos között az éghajlatváltozás miatti hosszabb és szárazabb nyarakat, az állatok vándorlását, az élőhelyek elvesztését és a háziállatokkal való egyre gyakoribb érintkezést emelik ki a kutatók.
Arra azért ők is figyelmeztetnek a BMJ Global Health folyóiratban megjelent cikkben, hogy az adatok torzak lehetnek azokban a régiókban, ahol a Lyme-kór rendszeresen előfordul és megszokottá válik, mivel az egészségügyi dolgozók nagyobb valószínűséggel végeznek ezzel kapcsolatos antitest-vizsgálatokat is, mint azokban a régiókban, ahol kevésbé gyakori a megbetegedés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.