Az Apple minden egyes iOS-frissítéssel újabb és újabb adatvédelmi rétegeket épített a készülékekbe. Ezek egyikére többször is érdemes vetni egy pillantást.
Az Apple-nek eddig is igen fontos volt a felhasználói adatok védelme, de az iOS 14.5-ös frissítése óta még komolyabban veszik a dolgot. Ebben a rendszerkiadásban jelent meg ugyanis az Alkalmazáskövetés átláthatósága, ami megmutatja, melyek azok az alkalmazások, amik a szokásosnál több információra kíváncsiak, és emiatt jobb, ha korlátozzák a tevékenységüket. Ehhez egy önálló lap is tartozik, amit időnként minden iPhone-használónak érdemes felkeresnie.
Ahogy ugyanis a BGR rámutatott, a felületen listába szedve láthatjuk azokat az alkalmazásokat, amik az engedélyünkre pályáznak, hogy aztán adatokat gyűjthessenek rólunk – például a webhelyen tett látogatásról, vagy arról, milyen termékek után érdeklődünk a neten.
A felület eléréséhez nyissuk meg az iPhone-on a Beállítások, Adatvédelem, majd Követés részt. Az új ablakban előbb azt láthatjuk, hogy a készülék melyik beállítást használja. Ha a legfelső kapcsoló kikapcsolt állapotban van, az azt jelenti, hogy az appok összes új követési kérelmét automatikusan elutasítja a mobil.
Kicsit lejjebb kezdődik a már említett lista, benne azokkal az alkalmazásokkal, amik engedélyt kértek, hogy ráláthassanak a tevékenységünkre. Felhasználóként természetesen lehetőségünk van módosítani egy korábbi beállításon, amihez csak a megfelelő állapotba kell helyezni a kapcsolót. (A lista hosszússága nyilván függ attól, hogy mennyi és milyen appokat telepítettünk az iPhone-ra.)
Az persze egyéntől függő, hogy ki mekkora szabadságot akar adni a használt alkalmazásoknak. Ezzel kapcsolatban azonban nem árt tudni, hogy vannak szolgáltatások, amik kifejezetten sokat akarnak tudni a felhasználóról, és ehhez trükköket is bevetnek. Ezek egyike például a Facebook is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.