Korábban a Hubble is célba vette az NGC 628-at, de a James Webb sokkal részletesebb képeket közölt róla.
Két spirálgalaxisról készített lenyűgöző képeket a James Webb űrtávcső – írta meg az amerikai Forbes. A képek egyikén a tőlünk 32 millió fényévre, a Halak csillagképben elterülő NGC 628 látható, amit „fantomgalaxisként” is emlegetnek a csillagászok. Ennek oka, hogy az objektumot a megfelelő műszer nélkül nem egyszerű megfigyelni.
A James Webb egyik fontos képessége, hogy átlát a gázon és a poron, így azokat a folyamatokat is képes megfigyelni, amik a célba vett objektumok körül zajlanak. (A fantomgalaxist korábban egyébként a Hubble is tanulmányozta, de ennyire részletes felvételt nem tudott róla készíteni.)
Erről az objektumról egy még különlegesebb, lilás színű felvétel is készült – ez a policiklikus aromás szénhidrogén molekulákat szemlélteti. A molekulák a Webb kék és vörös szűrői miatt tűnnek ilyen fényesnek.
Let's just see what JWST observed yesterday...
— gbrammer (@gbrammer) July 18, 2022
Oh, good god. pic.twitter.com/8UQWi2zPlR
A felvételt – beleértve az NGC 7496-ról készült képet is, ami ugyancsak egy spirálgalaxist ábrázol – a PHANGS-program kutatója, Judy Schmidt tette közzé. A PHANGS (teljes nevén Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS) a csillagok és a spirálgalaxisok hideg molekuláris gázai közötti kapcsolatokat igyekszik feltárni.
A fentebb említett NGC 7496 mintegy 24 millió fényévre található a Daru csillagképben. Schmidt szerint az objektum körüli izzó por szabad szemmel nem lenne látható, azonban az infravörös tartományban – amiben a James Webb is dolgozik – ez is tisztán kivehető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.