Tech hvg.hu 2022. július. 20. 19:33

Lelőtték a legfejlettebb repülőgépüket az oroszok Ukrajnában

A Szu-34M vadászbombázóra az oroszok által megszállt terület felett nyitott tüzet az orosz légvédelem.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az orosz légvédelem néhány napja lelőtte az egyik legkifinomultabb harci repülőgépet, ami részt vesz az orosz-ukrán háborúban. A probléma ezzel csak az, hogy ez épp az orosz légierő gépe volt.

A Forbes beszámolója szerint az oroszok egy Szuhoj Szu-34M típusú vadászbombázó repülőgépet semmisítettek meg, a roncsról pedig az Ukraine Weapons Tracker nevű Twitter-csatorna tett közzé egy videót.

A repülőgépet az Ukrajna keleti részén, az oroszok által megszállt Alcsevszk városa felett lőtték le még vasárnap. Az RF-95890 lajstromjelű repülőgép egyike volt annak a 10, Szuhoj által gyártott modellnek, amit eddig leszállított a cég az orosz légierőnek.

A Kreml még 2020 májusában kötött szerződést a vállalattal, és összesen 76 Szu-34M-re adott le rendelést, amit 2027-ig kell leszállítani. Ez évente 8-14 repülőgépet jelent, amelyek mindegyike 50 millió dollárba, vagyis nagyjából 19,4 milliárd forintba kerül. A tervek szerint ezek váltanák ki a mostanra kiöregedett Szu-24-es bombázókat.

A repülőgéppel 12 tonna bombát és rakétát – köztük levegő-levegő rakétát – lehet szállítani. A gép akár 965 km-re is képes ellőni.

A mostanival együtt ez már a 11. Szu-34-es gép, amit az oroszok február óta elveszítettek Ukrajnában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.