Tech hvg.hu 2022. július. 07. 15:07

Kínának van egy titkos alagútja, amiben több ezer km/órával süvíthet a szél

A különleges szélcsatorna pontos helye nem ismert. A mérnökök a hiperszonikus repülés tesztelésére használják.

Elképesztő energiaigénye van annak a szélcsatornának, amit kínai szakértők építettek meg – de hogy pontosan hol, az már nem ismert, mivel a rendszer lelőhelyét titkosították. A South China Morning Post (SCMP) szerint az alagút legalább 3 méter széles, és egy 13 MW-os vákuumszivattyút is működtetnek benne.

A csatornát a kutatók nem közlekedésre, hanem repüléstechnikai eszközök tesztelésére használják. Azt is sikerült megtudni, hogy az alagutat úgy építették meg, hogy olyan körülményeket teremtsenek benne, amik a hiperszonikus repülést jellemzik. A rendszert ennek megfelelően nagy teljesítményű ventillátorokkal egészítették ki, de ezek tulajdonságait szintén nem ismerni.

Mivel a csatorna rendkívüli energiaigényű, állítólag nem a rendes, közüzemi hálózathoz csatlakozik, hiszen az képtelen lenne megfelelő hátteret adni neki.

Az Interesting Engineering szerint a világ első hiperszonikus szélcsatornáját, amely 7-10 Mach közötti repülési sebességet szimulált, az Egyesült Államokban építették meg. Az 1 méter széles alagút 57 MW áramellátást igényelt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.