A kutatóknak sikerült begyűjteniük a meteorról leváló port, amit mikroszkóp alatt vizsgálva igen érdekes felfedezést tettek.
Egyedi morfológiai tulajdonságokkal rendelkező kristályokra bukkantak a kutatók a cseljabinszki meteorit porát vizsgálva. Az objektum nagyjából 18 méter átmérőjű volt, és 2013 februárjában robbant fel Dél-Oroszország felett.
A The European Physical Journal Plus című lapban megjelent tanulmányban a kutatók azt írják, egyedülálló, korábban soha nem látott, több mikroméret átmérőjű szénkristályokat találtak, miután közelebbről is megvizsgálták a meteorit maradványait.
Mindez azért is nagy dolog, mert a kutatóknak általában nincs lehetőségük arra, hogy egy meteorit porszemcséit vizsgálják. Amikor az objektum belép a légkörbe, a nyomás és a hő hatására leválnak róla részecskék, amelyek aztán elkeverednek a talajjal. A cseljabinszki meteor esetében azonban a hórétegbe záródott az anyag, így abból tudtak begyűjteni egy keveset.
“EPJ Plus Highlight - Exotic carbon microcrystals in meteorite dust” https://t.co/TNrdzX7Xpm @EuroPhysSoc @EDPSciences @SIF_it @SpringerPhysics @SFP_officiel pic.twitter.com/rLa08nc4aD
— The EPJ journals (@EPJscience) June 24, 2022
Hogy kiderüljön, hogyan keletkezett a fent látható formájú kristály, a szakemberek szimulációt futtattak le. Az eredmények azt mutatták, valóban létezhet ilyen struktúra. Bár az szinte biztosra vehető, hogy a hőmérséklet és a nyomás segített kialakítani ezeket a struktúrákat, az továbbra is rejtély, hogy milyen folyamat vezetett a keletkezésükhöz – írja az IFLScience.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.