Minden negyedik felnőtt tehát rendszeresen rágyújt hazánkban, pedig tíz magyarból kilenc tudja, hogy ez nem jó ötlet. Ezt a látszólag ellentmondásos helyzetet szeretnék jobban megérteni az ELTE pszichológus kutatói – egy rövid kérdőív gyors kitöltésével ön is sokat segíthet.
Néhány napja jelentősen emelkedtek a dohánytermékek árai, dobozonként átlagosan 200 forinttal, így több népszerű márka átlépte a 2000 forintot. A változás viszonylag sokakat érint. A KSH adatai alapján
mintegy 1,8 millióan dohányoznak ma Magyarországon.
Ezzel Európán belül a középmezőnyben vagyunk: nálunk kicsit többet dohányoznak például a bolgárok, görögök, vagy szlovákok, de jóval kevesebbet a finnek, norvégok és svédek.
A dohányzók több mint 90 százaléka tisztában van az egészségügyi kockázatokkal, körülbelül 70 százalékuk le szeretné tenni a cigarettát. A magyar dohányosok fele időnként meg is próbálkozik a leszokással, de csak tizedüknek sikerül.
[Miért nehéz abbahagyni a dohányzást? Itt az orvosok válasza]
Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának tudósai arra kíváncsiak, hogyan befolyásolják a dohányzással kapcsolatos viselkedést a leszokáshoz társított pozitív és negatív következmények. A kutatók egy online kérdőívet készítettek, melyen alkalmi és rendszeres dohányzók válaszait is várják. Az ide kattintva elérhető kérdőív mintegy 15 perc alatt kitölthető. Aki rászánja az időt, azok körében 10 ezer forintos nyereményeket is sorsolnak a kutatás végén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.