A Terra műhold által megfigyelt felhő mintegy 100 kilométer átmérőjű területet foglalt el. Jóval érdekesebb viszont az, ahogy kinézett.
A NASA egy különös felhőt figyeltek meg a Kaszpi-tenger felett még május végén. A képződmény a Space.com szerint nem túl gyakori errefelé, de most mégis látni lehetett. A Terra műhold segítségével látványos fotó is készült róla:
Mint látható, a felhő olyan, mintha lerajzolták volna, egy részén pedig elmosódott volna a fehér festék. Erről természetesen nincs szó, azért néz ki így, mert egy igen különleges képződményt látunk: a szakemberek ezt sztratokumulusznak, vagyis réteges gomolyfelhőnek nevezik. E felhők érdekessége, hogy több kisebb felhőből összekapcsolódva jelennek meg az égbolton, és igen nagy területet foglalnak el.
A Kaszpi-tenger feletti például 100 kilométer átmérőjű lehetett.
A szakértők szerint a hasonló képződmények 600-2000 méterrel a felszín felett alakulnak ki – a május végén megfigyelt valahol 1500 méteren lehetett. A felhő létrejöttét egy száraz légtömeg segítette, ami összetalálkozott a Kaszpi-tenger feletti nedves, hűvös levegővel.
A kutatók szerint hasonló felhőtípusokkal az óceánok felett is találkozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.