A Mars Express közel 20 éve vizsgálja a vörös bolygó felszínét, amihez ma más ősréginek számító technikát használ. De ezt is frissíteni kell, hogy a rendszer naprakész maradjon.
Tizenkilenc évvel az indítása után készülnek frissíteni az Európai Űrügynökség (ESA) mérnökei annak a szondának a rendszerét, amely Windows 98-cat futtat; a platform közel két évtizeddel korábban igazi mérföldkőnek számított, ma már azonban (legalábbis felhasználói szemmel) igen elavultnak számít.
Az európai együttműködéssel üzemeltetett Mars Express viszont a koros rendszerrel is remekül boldogul: fontos adatokat gyűjt be a vörös bolygó felszínéről. Az adatcsomag érkezése bár eddig is folyamatos volt, a frissítés még több információt biztosít majd a planéta felszíni jellemzőiről – számolt be róla az ESA.
A művelet elvégzéséhez a Mars Express rendszerét távoli frissítéssel teszik naprakésszé a mérnökök. A szonda ezek után a Mars és a bolygó holdja, a Phobos felszín alatti összetételét is kiterjedtebben vizsgálhatja. A frissítés további előnye, hogy a szerkezet vízkeresésre fejlesztett MARSIS nevű radarja egyhuzamban ötször hosszabb ideig lesz képes működni, mint korábban. Erre eddig azért nem volt lehetőség, mert a régi rendszer miatt nagyon gyorsan megtelt a fedélzeti memória.
Carlo Nenna, az Enginium szoftvermérnöke is részt vesz a tervezett munkában, amit izgalmasnak, de igen nehézkesnek írt le a The Verge szerint. Ez valahol persze érthető: a szakembereknek egy közel húszéves platformot kell javítaniuk és közben új funkciókat adniuk hozzá.
Furcsa krátert fotóztak a Marson, emberi szemgolyóra hasonlít
Az Európai Űrügynökség Mars Express nevű szondája még áprilisban készített képet a bolygó egyik kráteréről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.