A kutatók szerint mindennek a klímaváltozáshoz lesz köze. A La Nina miatt Kelet-Ausztráliában áradások, az Egyesült Államokban és Kelet-Afrikában pedig súlyosabb aszályok alakultak ki.
A klímaváltozás összetett folyamatok eredménye, és úgy tűnik, ezeknek az úgynevezett La Nina-eseményre is hatásuk van. Ez utóbbi egy régóta ismert óceáni-légköri jelenség, mely alapvetően hűtő hatással rendelkezik. Mostanság azonban számos térségben magasabb hőmérsékletet eredményezett. De nem csak ez az egyetlen furcsaság, amire a kutatók felfigyeltek.
A Nature arról írt, hogy a szakértők szerint a La Nina-effektus most három egymást követő évben is velünk maradhat. Így pedig még 2023-ban is érzékelni lehet majd a hatását. Ez igen ritka, az ezzel kapcsolatos első feljegyzések, vagyis az 1950-es évek óta
mindössze kétszer regisztráltak ilyet.
Ahogy a szakértők rámutattak, egy La Nina-esemény most is tart, ennek következményeit pedig nagyon sokan érzékelhették: ez a jelenség a felelős ugyanis, ami súlyosbította az áradásokat Kelet-Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Kelet-Afrikában pedig az aszályokat. És a jövőre vonatkozóan sincsenek túl jó hírek: ha a szokásos kettőnél több La Nina-esemény érzékelhető, az a kutatók szerint tovább növelheti az erdőtüzek kockázatát, a hurrikánok, valamint ciklonok gyakoriságát. A Csendes- és az Atlanti-óceán környezetében pedig más változásokat is eredményezhet.
Ürge-Vorsatz Diána klímakutató professzor: Készüljünk egy forró, száraz nyárra
A Közép-Európai Egyetem professzora figyelmeztetésnek is beillő előrejelzést tett közzé Facebookján.
Matthew England, Új-Dél-Walesi Egyetem óceanográfusa szerint az aktuális La Nina-esemény 2020 szeptemberében kezdődött, hatása azonban hol gyengült, hol pedig felerősödött. 2022 áprilisában ez utóbbi történt, aminek eredményeként a Csendes-óceán keleti részére olyan hideghullám tört be, amire évtizedek óta nem volt példa.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.