Egy amerikai csúcsgépet nemrég a világ leggyorsabb szuperszámítógépének választottak. Lehet, hogy ez a cím idővel kínai kutatókhoz kerül.
Kínai kutatók azt állítják, hogy a legerősebb szuperszámítógépük elboldogult egy olyan mesterséges intelligenciával is, ami már az emberi agy kifinomultságával vetekszik. Ha ez igaz, akkor a South China Morning Post (SCMP) szerint a kínai Newest Generation Sunway nevű szuperszámítógép azonos szintre került az amerikai Frontierrel. Ezt a berendezést választották a világ legjobb ilyen gépének a hónap elején.
A részletekből kiderült: a Sunway a bagualu nevű mesterségesintelligencia-modellt futtatta. Ezt a programot összesen 174 trillió paraméter felhasználásával képezték ki – szakértők szerint az agyban lévő szinapszisok száma is nagyjából ennyire tehető. (Egyes kutatók azonban úgy vélik, hogy ez az érték nem pontos, és valójában lehetetlen megfelelő becslést adni.)
Az SCMP szerint az elért eredmények azt is jelentik, hogy a kínai kutatók gépe képes szimulálni egy, az emberi agy felépítettségéhez hasonló programot.
A gép – amit összesen 37 millió processzormag, és kilenc petabájt memória hajt – másodpercenként egymilliárd műveletet végez el. Az energiatakarékos berendezés saját fejlesztésű chipeket használ, amiket egyedi tulajdonságokkal ruházott fel az üzemeltető.
Egy másik kínai szuperszámítógépet, a Tianhe-t a koronavírus-járvány csúcsán új gyógyszeralapanyagok azonosításához is felhasználták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.