A pandémia első évében végeztek el egy kísérletet a tudósok, amelyből kiderült, hogyan változik meg egyik pillanatról a másikra a nyelv.
Az emberi nyelv kulcsfontosságú a világ megértéséhez, fontos tényezője a kognitív és neurológiai folyamatoknak, ezért kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a koronavírus-világjárvány megváltoztatja-e annak megértését. A Plos One-ban publikált tanulmány alapján a válasz az, hogy igen.
Egy nemzetközi kutatócsoport a világjárványhoz köthető szavak – maszk, izoáció, lezárás – hirtelen jött gyakori előfordulását mérve megvizsgálta, hogy az emberi nyelvrendszer milyen gyorsan alkalmazkodott a társadalmi változásokhoz a járvány első évében. A kutatás résztvevőknek olyan szavakat kellett meghallgatniuk felvételről, amelyek mindegyikénél egy vagy több hangot zajra cseréltek. Ilyen volt például az angol task (feladat), ahol a t betű helyett játszottak be zajt. A résztvevőknek ezután meg kellett válaszolniuk, hogy a task vagy a mask (maszk) szót hallották-e.
Bill Gates: „Szerencsés a világ, hogy nem lett halálosabb a koronavírus-járvány"
Bill Gates szerint egy, a koronavírushoz hasonlóan virulens, de annál halálosabb vírus okozta járvány a társadalom végét is jelentheti.
Kiderült, a pandémiával kapcsolatos szavakat – például a maszkot – gyakrabban érzékelték, mint a hasonló, járványhoz nem kapcsolódó szavakat akkor, ha a betűt elnyomó zaj egy köhögés volt. Az eredmény azt mutatja, hogy a járvány átformálta a beszédfeldolgozási módot. Emellett arra is rámutatott, hogy a hirtelen bekövetkező változás gyors és tartós lehet a nyelvben.
Eva Wittenberg, a CEU kutatója szerint a kísérlet azt mutatja, hogy ha a koronavírus el is tűnik egyik napról a másikra, az általa okozott nyelvi változás már velünk fog maradni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.