A hollandiai Erasmus Medical Center és a svéd Linköpping Egyetem munkatársa, Radó Márta Müller segítségét kérte, hogy az ügy kerüljön napirendre, mivel több országban már tilos az autóban dohányozni.
Noha Angliában, Skóciában, Franciaországban, Olaszországban és Görögországban néhány éve, Írországban pedig idén tiltották be az autóban dohányzást, Magyarországon egyelőre nincs tervben ilyen szabályozás – számolt be róla a Qubit.
A helyzet miatt egy magyar társadalomkutató, a hollandiai Erasmus Medical Center és a svéd Linköpping Egyetem munkatársaként dolgozó Radó Márta májusban a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz (NNK) fordult, hogy segítséget kérjen abban: Magyarországon is kerüljön napirendre az autókban való dohányzás betiltása.
Azonban a cikk szerint
Müller Cecília országos tisztifőorvos idén május 10-én kelt válaszlevelében a magánélet színterei korlátozásának és a szabály ellenőrizhetőségének nehézségeire hivatkozva visszautasította a felvetést.
„A dohányzás korlátozásáról szóló jelenlegi jogalkotási koncepcióba a magánélet színtereit érintő korlátozás nem illeszthető be. A jogalkotó itt húzta meg a határt az egyes személyek önrendelkezési jogába való beavatkozás tekintetében, melynek korlátja a hatályos Alaptörvény szerint csak mások jogainak – ebben az esetben az egészséghez való jogának – védelme lehet” – fogalmazott Müller a Radónak címzett levelében.
A cikkben előkerülnek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai is, amik szerint a passzív dohányzás 2004-ben 603 ezer halálesethez járult hozzá, ebből 1100 eset asztmás gyerek halálát jelentette. A halálesetek 28 százaléka, vagyis több mint 168 ezer eset 18 év alattiak körében történt.
A becslések szerint Európában körülbelül 51-61 százalék lehet a gyerekek passzív dohányzásnak való kitettsége, míg a globális átlag alapján a gyerekek 41 százaléka esetén fordulhat elő, hogy legalább az egyik szülő dohányzik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.