Tech hvg.hu 2022. június. 06. 10:03

A kutatók kiderítették, kikkel szexelünk szívesebben

Sikeresebbek szexuális hódításaik tekintetében azok, akiket amúgy elkerülnénk: az antiszociális tulajdonságokkal rendelkező férfiak és nők. Erre az érdekes megállapításra jutott egy új kutatás.

Összefüggést találtak két, nem feltétlenül pozitív tulajdonság és a szexuális partnerek száma között finn kutatók. Úgy tűnik, hogy a nárcizmus (amit beképzeltségnek, önhittségnek is neveznek) és a pszichopátia (a Wikipédia meghatározása szerint a pszichopata embert a fejletlen erkölcsi ítélőképesség, a többi ember érzelmeinek figyelmen kívül hagyása, a megbánás és bűntudat hiánya jellemzi) valamiért vonzó az ellenkező nem számára, amennyiben rövid távra keresnek szexuális partnert.

Charles Darwin evolúciós és szexuális szelekciós elmélete szerint a párkapcsolati érték azon tulajdonságok összességét jelenti, amelyeket a potenciális szexuális partner kívánatosnak tart, mert ezek a reproduktív sikert (fajfenntartás) jelzik. A nők számára a párkapcsolati érték különböző dolgokat jelenthet attól függően, hogy hosszú távú monogám partnert keresnek-e, vagy csak egy rövid kalandról van szó.

Az előbbiben azt a társat értékelhetik, aki magasabb státusú, gazdagabb, valamint olyan tulajdonságai vannak (hűség, empátia), amelyek elősegítik a hosszú távú, megfelelő kapcsolatot. Persze azon nók számára is fontosak ezek, akik csak alkalmi partnert keresnek, azonban nagyobb súllyal esnek a latba ilyenkor a „jó génekről” árulkodó tulajdonságok, mint a fizikai vonzerő, az intelligencia, a férfiasság, a dominancia – magyarázza a ZME Science.

Egyáltalán mi értelme van a férfiak létezésének? - itt a tudósok válasza

Tíz éven át zajlott az a kutatás, amely a férfi nem létezése mellett a szexualitás létezésére is tudományos magyarázattal szolgál.

A finn Turkui Egyetem kutatói nemrégiben azt találták, hogy bizonyos, amúgy kellemetlen jellemvonások valóban sikerhez juttathatnak egyes férfiakat a kötetlenebb szex terén. A szakemberek 210 egészséges férfit és nőt vontak be kísérleteikbe az egyetem kampuszáról. A kiválasztottaknak kérdőívet kellett kitölteniük párjuk értékéről, vonzerejük önfelfogásáról és sötét triád tulajdonságairól. (A sötét triád három személyiségjegyet foglal magába, a nárcizmust, a pszichopátiát és a machiavellizmust – ez utóbbi lényege a manipulativitás, az erkölcsi közöny és az érzéketlenség.)

Kiderült, hogy azoknak a férfiaknak és nőknek, akik magas pontszámot értek el nárcizmusban és pszichopátiában (de nem a machiavellizmusban), több szexuális partnerük volt. Egyelőre még nem világos, hogy a nárcisztikus vonásokkal rendelkező embereknek vannak-e más tulajdonságaik is, amelyek vonzóvá teszik őket, vagy a nagyobb önbizalomból fakadó vonzerejük miatt válnak csábítóbbá. Mindenesetre az eddigi bizonyítékok ez utóbbira utalnak.

Pexel/Representation

A nárcisztikusok és pszichopaták nagyon ügyesek abban, hogy azonnal lenyűgözzék a többi embert, és ez vonzóbbá teszi őket. A fizikai vonzerőt pedig gyakran automatikusan társítják egy sor egyéb pozitív tulajdonsággal – ezt a jelenséget „halo-effektusként” ismerik. Ez azt jelenti, hogy amikor valakit fizikailag vonzónak érzékelünk, sokszor automatikusan azt feltételezzük, hogy kedvesebb, okosabb és magabiztosabb. Így még nehezebb ellenállni a vonzerejüknek.

A korábbi tanulmányok, amelyek a sötét triád tulajdonságok és a szexuális vonzerő kapcsolatát vizsgálták, a férfiakra összpontosítottak, a mostani vizsgálat viszont a nőket is bevonta. Azt azért a kutatók is megjegyzik a Personality and Individual Differences folyóiratban megjelent összefoglalójukban, hogy bár az említett személyiségtípusok sikeresebbek lehetnek a rövid távú partnerek megszerzésében, a nárcisztikusok vonzereje idővel csökken, és gyakran nem képesek értelmes kapcsolat fenntartására. Gyakran ez nem is érdekli őket annyira.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés