1952-ben a londoni nagy szmog több ezer ember életét követelte, és legalább 100 ezren megbetegedtek tőle.
Bár London már évszázadok óta küzd a légszennyezéssel, az eddigi legsúlyosabbra 1952 decemberében került sor. December 5-e és 9-e között egy anticiklon miatt gyakorlatilag leállt a légmozgás a Brit-szigetek felett, így a főként a szén égetéséből származó anyagok azonnal felszaporodtak a levegőben.
A jelenségnek több ezer halálos aldozata lett, és legalább 100 ezer ember betegedett meg miatta – de a tudósok szerint az sem elképzelhetetlen, hogy ennél is többen.
A szmogról készültek fotók, amiket most a Twitteren BabelColour néven futó Stuart Humphryes dolgozott át, és tette őket színessé. Ezeken jól látni, milyen alacsony volt a látótávolság.
This one was taken mid afternoon! pic.twitter.com/7FXSRuSHkr
— BabelColour (@StuartHumphryes) June 1, 2022
And some lovely, atmospheric monochrome photos taken of the 1952 Smog, which I thought you might also enjoy seeing? I've given them a clean & polish for you. pic.twitter.com/XeAeBYVwCR
— BabelColour (@StuartHumphryes) June 1, 2022
The smog was so thick. buses had to be guided-in by policemen with torches. pic.twitter.com/XTQhCsHF0C
— BabelColour (@StuartHumphryes) June 1, 2022
Hogy miért volt ilyen sűrű a szmog, arra az Egyesült Királyság meteorológiai hivatala is megadta a választ. A szakemberek szerint a fentebb említett időszak rendkívül hideg volt, és az emberek szénnel fűtöttek. Csakhogy az anticiklon miatt az így keletkező szmog nem tudott a magasba emelkedni. Naponta nagyjából 1000 tonna füstrészecske, 2000 tonna szén-dioxid, 140 tonna sósav és 14 tonna fluorvegyület keletkezett. Emellett 370 tonna kén-dioxid alakult át 800 tonna kénsavvá, ez pedig mind a levegőben keringett – írja az IFLScience.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.