Tech hvg.hu 2022. június. 03. 08:03

Mint egy filmben: ez a gép a szeméből megmondja, ha valaki hazudik

Testünk akaratlan reakciói elárulják, ha füllentünk. Ezt a tényt használják ki a klasszikus hazugságvizsgáló gépek, illetve egy olyan számítógépes technológia is, amely a szemre, annak változásaira fókuszál.

Az akaratlan szemmozgások elemzésével leplezi le a hazugságot egy utahi cég, a Converus izgalmas technológiája. A vállalat – írja a SlashGear – EyeDetect és EyeDetect+ néven forgalmazza eszközeit, amelyek akár egy videofelvételből is meg tudják ítélni, hogy igaz-e avagy hamis, amit valaki állít. A Deseret News beszámolója szerint a cég vezérigazgatója, Todd Mickelsen azt állítja, hogy módszerével már hazugságon érte az amerikai képviselőház négy utahi képviselőjét.

A technológia közvetlen használatánál az alany a számítógép elé ül, és egy automatizált tesztet hajt végre olyan kérdésekkel, amelyekre „igaz” vagy „hamis” a válasz. A készülék infravörös szemkövető kamerát használ a szemmozgások rögzítésére és elemzésére, és másodpercenként akár 60 akaratlan szemviselkedés mérését is képes regisztrálni. Az ilyenek közé tartozik – de nem kizárólagosan – a pupilla átmérőjének, a szemmozgásának és például a pislogásnak a megváltozása. A szemmozgásokról készült videó rögzítése után a program feldolgozza az adatokat, és kevesebb mint öt percen belül megtévesztőnek vagy igaznak minősíti a személyt. Mindennek a hátterében az áll, hogy a hazugság több erőfeszítést igényel, mint az igazmondás, erősebben kell koncentrálni, és ez érződik a szemmozgás változásan.

YouTube/Converus

Mickelsen egy érdekes teszttel bizonyította a készülék képességeit, az úgynevezett számteszttel. Megkérte a vizsgált személyt, hogy válasszon egy számot kettő és kilenc között, írja le, és ne mutassa meg senkinek. Ezután bekapcsolta a számítógépet, és az EyeDetect program vette át az irányítást, és kérdéseket tett fel. Ha a választott szám négy, minden alkalommal, amikor egy kérdés megkérdezi, hogy négyet írtak-e le, a válaszolónak hazudnia kellett, minden más számmal kapcsolatos kérdésekre elmondhatta az igazat. Kiderült, hogy az EyeDetect szinte minden esetben „kitalálta” a számot.

A Deseret News egy ennél gyakorlatiasabb esetet is említ, egy perui hitelintézetet, amely elsősorban autóhitelekkel foglalkozik. Mivel Peruban nincs hiteliroda, az Acceso Credito úgy vizsgálta meg a leendő ügyfeleket, hogy az otthonukba mentek, felvették a kapcsolatot a munkaadóikkal, és személyes interjúkat készítettek annak megállapítására, hogy mennyire kockázatos a kölcsön – ez bizony hetekig tartó fáradságos erőfeszítés. A cég azonban kiküszöbölte ezt a hosszadalmas átvilágítási folyamatot azzal, hogy EyeDetect laptopokat helyezett el 50 autókereskedőnél, amellyel üzletel, és a hiteligénylővel először 15 perces szemtesztet kellett végeztetni. Az eredmény? Három évvel ezelőtt a hiteligénylők 30 százalékával volt probléma, most mindössze az 5 százalékukkal.

A cég elmondása szerint jelenleg több mint 600 ügyfelük van 50 országban, és 50 nyelven dolgoznak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?