Tech hvg.hu 2022. május. 27. 13:03

Az univerzum 14 milliárd éves történetét tették egy csodás ábrára, itt nagyban is megnézheti

Az eltelt több milliárd év alatt óriási változások mentek végbe a Földön és a kozmoszban is. Most már egy grafika is van, ami ezt a hosszú folyamatot érthetően ábrázolja.

A tudományos elméletek szerint a világegyetem egy több mint 14 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett robbanás (vagy ahogy a legtöbbször hallhatjuk, az ősrobbanás) eredményeként jött létre, ezzel útnak indítva azokat a folyamatokat, amik eredményeként a csillagászati objektumok létrejöttek, majd pedig egyre távolabb kerültek egymástól.

Ezután és közben viszont más események is játszódtak. Ilyen például a hadaikum, a földtörténet sorrendben legelső, úgynevezett eonja is, ami alatt a hozzávetőlegesen 4,6 milliárd évvel ezelőttől a 3,8 milliárd évvel ezelőttig terjedő időszakot értik a szakértők. Ez egy rendkívül mozgalmas és változatos időszak volt, de hogy mennyire, azt csak a kutatók tudják igazán. Ezért is kezdett bele munkájába egy Pablo Carlos Buddassi nevű grafikus, hogy egy látványos folyamatábrát készítsen. Íme:

Pablo Carlos Buddassi

A Nature Timespiralnak nevezett munka az alkotó szerint hitelesen ábrázolja többek közt a kozmikus struktúrák, így a csillagok létrejöttét is. De vizsgálhatók rajta fontos geológiai események, az élőlények létrejötte és fejlődése, az emberfélék kialakulása, és az evolúció fontos pillanatai is.

A spirál a legérdekesebb időszakokra is kitér, így például az archaikus eonra, ami a Föld történetét bemutató négy geológiai eon közül a második. Ez volt az az időszak a kutatók szerint, amikor a földkéreg már eléggé lehűlt ahhoz, hogy az első kontinensek kialakulhassanak, és hogy a legkorábbi ismert (elsősorban mikrobiális) élet létrejöhessen.

A spirálon a paleozoikum is külön részt kapott. Ekkor a kutatók szerint a levegő oxigéntartalma jelentősen megváltozott, az egyszerű élőlények pedig képesek voltak meghódítani a szárazföldet. Kezdetleges gerincesek is éltek már ekkor. A látványos grafikát – amelyet nagyobb méretben itt lehet vizsgálni – Rasmus Grønfeldt Winther evolúcióbiológus is ellenőrizte.

Az ábrából az is egyértelműen látható, hogy míg a világegyetem hosszú, évmilliókat igénylő folyamatok során fejlődött és változott, addig az ember felemelkedése szinte rohamléptékű volt: az első kőszerszámoktól a modern betondzsungelekig eltelt időszak egy szempillantásnak tűnik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.