Tech hvg.hu 2022. május. 20. 16:03

Gyorsabban tágul a világegyetem, mint eddig gondoltuk, és a tudósok sem értik, miért

A Hubble megfigyelései szerint a világegyetem gyorsabban tágul, mint az ősrobbanás után 400 ezer évvel, pedig az ismert törvényszerűségekből nem ez következne.

Idén már 32 éve üzemel a Hubble, és az évtizedeket felölelő munkájának most egy újabb gyümölcse született meg: a The Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az űrtávcsőnek köszönhetően minden eddiginél pontosabb becslést lehet adni arra, hogy milyen sebességgel tágul a világegyetem. A megfigyelésekből emellett az is kiderül, hogy valami alapvetően hiányzik az univerzummal kapcsolatos ismereteinkből.

Ha csak a tudományos eredményt nézzük, akkor ez a következőképpen hangzik:

az univerzum 73 km/s sebességgel tágul megaparszekenként.

1,4 millió fotót készített a Hubble-űrtávcső, így néz ki egy képben az egész

A Hubble űrteleszkópnak 3,2 millió képet kellene készítenie ahhoz, hogy a teljes égboltot lefedje.

Az IFLScience magyarázata szerint mindez azt jelenti, hogy ha egy 1 millió parszekre (kb. 3,26 millió fényévre) lévő objektumra nézünk, az univerzum tágulása azt a látszatot kelti, hogy az adott objektum 73 km/s sebességgel távolodik tőlünk. Annak az esélye, hogy a Hubble adatait alapján született eredmény téves, alig több mint 1 százalék.

A probléma az, hogy egy másik, a világegyetem tágulására adott becslés szerint az ősrobbanás után 400 ezer évvel a tágulás 67,5 km/s/megaparszek (+/- 0,5) volt.

A kutatók szerint 1:1 000 000 az esélye annak, hogy a számítások közti különbség véletlenszerű lenne, az okát azonban még nem sikerült megfejteni. A vezető elméletek szerint azonban a két értéknek azonosnak kell lennie, vagyis nagyon úgy tűnik, hogy van még valami, amit nem ismerünk a világegyetem tágulása kapcsán.

A kutatók a jövőben kiterjesztik az univerzum tágulásának tanulmányozására irányuló megközelítéseket, és az új obszervatóriumok remélhetőleg elegendő adatot szolgáltatnak majd ahhoz, hogy megértsük, pontosan mi is történik a világegyetemmel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.