Amerikai kutatók egy csoportja képes volt orvosi műszerekkel érzékelhető jeleket mérni elhunyt páciensek retinasejtjeiben.
Annak érdekében, hogy jobban megértsék, hogyan pusztulnak el az idegsejtek az oxigénhiány miatt, amerikai kutatók egy csoportja elhunyt állatok és emberek retinasejtjeinek aktivitását vizsgálta. Meglepő módon, a szövetek környezetében végzett apró módosításokkal a szakértők képesek voltak „feléleszteni” a sejtek kommunikációs képességét – írta erről a Science Alert.
A kutatók szerint a halál után a retina elektromos jeleket, úgynevezett b-hullámokat bocsáthat ki, ha fénnyel stimulálni kezdik azt. Ez a jelenség az élő retinában is megfigyelhető, és a látást lehetővé tévő makulasejtek rétegei közti kommunikációt jelzi. Ugyanakkor ez volt az első alkalom, hogy egy elhunyt (emberi) donor szemei ilyen módon reagáltak a fényre.
A halál bekövetkezte után az emberi test bizonyos részeit fel lehet használni transzplantáció céljából, de sok múlik azon, milyen gyorsan sikerül megmenteni az adott szervet. 2018-ban a Yale Egyetem tudósai egy nem kis bravúrral kerültek címlapra: egy sertés agyát 36 órán át tartották életben az állat halála után. Mi több: még némi reakciót is ki tudtak vele váltani, amit egyes műszerek is érzékeltek. A kutatók úgy vélik, az itt felhasznált eljárás továbbfejlesztésével akár az emberi szem is visszahozható az életbe.
A kutatásban a Utahi Egyetem és a Scripps Research tudósai vettek részt, akik az oxigénellátás és bizonyos tápanyagok helyreállításával elérték, hogy a neuronok a halál után is szinkrontevékenységet mutassanak. „Rávettük a retinasejteket arra, hogy beszéljenek egymással, ahogyan az élő szemben is teszik” – magyarázta Frans Vinberg, a Utahi Egyetem specialistája.
A kísérlet eredményességét jól mutatja, hogy a retinasejtek öt órával a halál beállta után is reagáltak a fényre, ami Vinberg szerint jelentős eredmény. Ezzel szemben a sejtek közötti kulcsfontosságú b-hullám jelek szinte azonnal leálltak, amit az oxigénveszteségre vezettek vissza.
A kutatók emiatt később új megoldások felé fordultak, amik valamelyest csökkentették az oxigénhiányt, tovább javítva a kezdeti eredményeket. A retinasejtek átmeneti „újraélesztése” ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy a szembe visszaköltözött volna az élet. A teljes vizuális érzékeléshez ugyanis más, bonyolultabb folyamatokra is szükség van.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.