A kínai Csu-zsung marsjáró olyan köveket talált, amiket a víz hozott létre. Ezek meglepően fiatalok lehetnek.
Régóta tényként kezelik a tudósok, hogy évmilliárdokkal ezelőtt víz volt a Mars felszínén. Hogy ez pontosan mikor és hogyan tűnt el, egyelőre nem tudni, az új kutatások alapján viszont tovább lehetett jelen, mint azt eddig gondoltuk. Erre erősítenek rá a kínai Csu-zsung marsjáró által rögzített adatok is.
A robot az Utopia Planitiát, a Mars – és egyúttal a Naprendszer – legnagyobb, 3300 km átmérőjű becsapódási medencéjében vizsgálódik. Az eszköz olyan kőzeteket talált, amelyekről úgy tűnik, hogy víz jelenlétében keletkezhettek – olvasható a Science Advances-ben megjelent tanulmányban. Ez önmagában még nem meglepő, a képződmények életkora azonban már jóval izgalmasabb.
Kevesebb lehetett a víz a Mars felszínén, mint amit eddig gondoltunk
A kutatók egy új számítással álltak elő, ami modellezi a talajvíz-mozgásokat is.
A régió a Mars geológiai történetének modernebb időszakához tartozik. A becslések szerint nagyjából 700 millió évvel ezelőtt képződhetett, ami alapján a kőzetek meglepően fiatalok lehetnek. Konkrét elemzés nélkül egyelőre nehéz megmondani a korukat, de már ez is azt sugallja, hogy tovább lehetett víz – és jég – a Mars felszínén, mint eddig gondolták.
A szél és a víz okozta erózió nyomaira bukkant a kínai Mars-járó
Elemezték a kutatók a kínai Mars-járó kamerája által rögzített felvételeket.
A kutatók azt is megállapították, hogy a régió talaja duricrustból áll. Ez egy kemény réteget jelent a talaj felszínén, vagy annak közelében, és úgy vélik, sós víz hatására alakulhatott ki, ami lassan elpárolgott a felszínről.
A csapat szerint a térségben jelentős mennyiségű víz lehet hidratált ásványok és esetleg jég formájában, amit a későbbiekben az oda küldött emberek hasznosíthatnak majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.