Hiába látszik azonnal, hogy kamu videóról van szó, sokan mégis elhitték, hogy amit látnak, az a valóság.
Rengeteg embert vette komolyan azt a kamu videót, ami azt állítja, hogy az Északi-sark felett áthaladó Hold látható rajta.
„Az Északi-sarkon, ahol 24 órán át van fenn a Nap, a Hold csak 30 másodpercre jelenik meg minden nap, áthalad az égbolton, 5 másodpercre kitakarja a Napot, majd eltűnik”
– írta Twitter-bejegyzésében az Ollie and Dave nevű fiók.
The moon is in the North Pole, where the day lasts 24 hours and the moon appears in only 30 seconds completely and blocks the sun for only 5 seconds and then disappears, a breathtaking view. pic.twitter.com/kJjkEzAeaq
— Ollie and Dave. (@BeachDog15) April 26, 2022
Bár a videót egyértelműen viccnek szánták, amiről ráadásul már első ránézésre látszik, hogy hamis, mégis rengetegen gondolták úgy, hogy amit látnak, az a valóság. A felvételt az április 26-i közlése óta már 7,1 milliószor látták, és több mint 68 ezerszer osztották azt meg.
Az IFLScience beszámolója szerint volt, aki viccből megpróbálta valódinak beállítani a videót, ám a jelek szerint senkinek nem esett le, hogy éppen szórakoznak velük. Valaki például azzal viccelődött, hogy ő járt az Északi-sarkon, és pontosan az történt, ami a videóban is.
Doesn't matter where you are on earth, the moon and sun are nearly the same apparent diameter.. hence annular eclipses.
— Ben (@bkaner7) April 26, 2022
Not time-lapse, not 'from somewhere else', not telephoto.
Just not real. Ah well.
A Földön mindenki ugyanazt a holdfázist látja, csak épp más-más szögből. Ha például valaki a másik féltekére utazna, akkor ugyanazt látná, mint odahaza, csak éppen fejjel lefelé állna az égitest.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.