Több mint fél éven át tanulmányozták a szakemberek azt a két rengést, amit a Marson észlelt az InSight nevű szonda.
Még 2021 szeptemberében jelentette be a NASA, hogy a 2018-ban leszállt InSight Mars-szonda az eddigi legnagyobb rengéseket észlelte a vörös bolygón. A szakemberek azóta tanulmányozták az eseményeket, az erről szóló anyag pedig most jelent meg a The Seismic Record hasábjain. Az eredmények megerősítették, valóban az eddig mért két legnagyobb rengést sikerült észlelnie az InSight szeizmométerének.
Az első két Mars-rengés 2021. augusztus 25-én történt, erősségük 4,2 és 4,1 volt. Az elsőt S0976a kóddal illette a NASA. Egy másik, szintén 4,2 rengés szeptember 18-án következett be, és 94 percen át tartott, amivel a leghosszabb ilyen detektált eseménnyé vált a Marson. Ez lett az S1000a.
A kutatók kiderítették, hogy az S0976a a 4000 kilométer hosszúságú Valles Marineris kanyonrendszerből indult ki, ami a Mars InSighttal ellentétes oldalán található. Itt korábban már észleltek szeizmikus tevékenységre utaló jeleket – például földcsuszamlásokat –, de Mars-rengéseket még nem.
Megsúgta a marsi szél, mi történt a bolygón az elmúlt 3,6 milliárd évben
A NASA InSight szondája által rögzített környezeti zajokat tanulmányozták svájci kutatók, majd összerakták, milyen lehet a szonda alatt meghúzódó talaj.
A másik, S1000a jelű rengésről azóta sem sikerült kideríteni, hogy pontosan hol lehetett az epicentruma, de az már biztos, hogy ez is a Mars túloldaláról érkezett.
A Space.com beszámolója szerint mindkét rengés az úgynevezett szeizmikus árnyékzónában történt, egy olyan területen, ahol az InSight nem képes közvetlenül érzékelni a primer (P) és transzverzális (S) hullámokat.
A kutatók ezért a PP és az SS hullámokra koncentráltak, ezeket ugyanis az előzőekkel ellentétben nem blokkolja le a Mars magja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.