A rotorból egy hálós megoldás repül ki, ami teljesen használhatatlanná teszi a hasonló eszközöket. Az ötlet egy tapasztalt drónépítő munkája.
Az eltelt időszak egyik talán leginnovatívabb eszköze lett az az apró, rakéta alakú drón, amit a hozzá hasonló szerkezetek elfogására fejlesztett Alekszej Zajcevszkij, egy tapasztalt drónépítő – írta meg a Gizmodo. A portál rögtön rá is tér, miért olyan hangsúlyos mindez: a drón egy kevlárból készült hálót lő ki a másik eszköz elfogásához, ami a rotorjaiból „robban” ki.
A művelet végén a drón egy ejtőernyő segítségével a földre ereszkedik.
Zajcevszkij szerint bár most is léteznek ilyen fejlesztések, az övét mégis sokkal gazdaságosabb üzemeltetni. Ennek egyik oka, hogy a háló nem hajtógáz révén hagyja el a szerkezetet, így nincs is mit újratölteni. A másik pedig, hogy a drón a földet érés után nem semmisül meg, némi takarítás után szinte azonnal újra bevethető állapotba hozható.
Az eszköz egyetlen hátránya, hogy egy különleges indítóállomásról bocsátható csak fel, aminek irányítását egy tapasztalt drónpilótára érdemes bízni – mondja a litván mérnök. A rendszerhez tartozik ugyan egy kamera, ami valós időben mutatja meg, merrefelé tűnik kilőhetőnek, de finom manőverezésre így is szükség lehet. A hálót ráadásul ugyanúgy a pilótának kell kilőnie, az ugyanis nincs automatizálva.
A drón jelenleg prototípusként létezik, mert fejlesztője saját bevallása szerint is van még mit csiszolni rajta. Az elmélet ugyanakkor működik, ezt az első éles tesztek is igazolták.
Magyar mérnök vezényletével fejlesztenek gyors, életmentő drónokat Németországban
A defibrillátorokkal felszerelt drónok a világ több részén is sikerrel vizsgáztak - és mentettek emberi életet. A Pécsről Németországba került Nagy Balázs egy ugyanilyen projekten dolgozik, több tucatnyi mérnökkel, fizikussal és informatikussal. Elképzeléseik között magyarországi együttműködés is szerepel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.