A pesszimistábbak szerint akár a termelés teljes leállásához vezethet, de még az optimisták szerint is érezhető hatással lesz a gyártási kapacitásra, hogy az Apple 200 legfontosabb beszállítójának a fele a koronavírus miatt lezárt területen található.
Másképp állnak az egyes országok a koronavírushoz: vannak, akik az oltásokban és a nyájimmunitásban bízva szabadjára engednek mindent, mások viszont elkötelezték magukat a nulla-Covid politika mellett. Kína is ez utóbbiak közé tartozik, és minthogy a járvány ott újra erősödik, egyre több területet zárnak le.
Az Apple minden évben közzéteszi beszállítóinak listáját, és a Nikkei Asia elemzése szerint a vezető beszállítók fele rendelkezik létesítményekkel Sanghajban és környékén, ahol a Covidhoz kapcsolódó lezárások és forgalomkorlátozások az üzleti tevékenység széles körét megzavarhatják. Ráadásul nem csupán az Apple-termékek összeszereléséért felelős vállalatok (pl. Pegatron, Quanta és Compal) vannak közöttük, hanem kritikus alkatrészek beszállítói is.
„Úgy gondoljuk, hogy a mostani fennakadás nem egyetlen vállalatot vagy iparágat érint, hanem egy globális ellátásilánc-incidens, amely a legrosszabb forgatókönyv esetén az ellátási lánc megszakadásához vezethet" – véli Paul Peng, az AU Optronics, a kijelzők egyik fő gyártójának elnöke.
Ez persze csupán szélsőséges lehetőség, ráadásul az Apple igyekszik a lehető legnagobb mértékben diverzifikálni ellátási láncait. Ettől függetlenül már most tapasztalható némi fennakadás, például csúsznak a piacra dobása óta nagyon keresett, csúcskategóriás MacBook Pro szállítási dátumai.
És akkor némi pillangóhatás: egyesek már arra figyelmeztetnek, hogy a jelenlegi káosz akár az idei ünnepi vásárlási szezonra is hatással lehet. „A május és a június döntő fontosságú lesz sok fogyasztói elektronikai márkagyártó számára. Ha a termelés nem gyorsul fel időben ahhoz, hogy az árukat óceáni rakományon keresztül kiszállítsák, fennáll annak a lehetősége, hogy kihagyják a karácsonyi ünnepi értékesítési szezont Európában és az Egyesült Államokban. Torlódások várhatók a kikötőkben, hacsak nem légi úton szállítanak, ami persze sokkal drágább” – mondta a Nikkei Asiának a HP egyik legfontosabb beszállítójának egyik vezetője.
Ivan Lam, a Counterpoint Research elemzője szerint a bezárások nemcsak a kínálatra és a termelésre, hanem a keresletre is hatással lesznek. „Kína valószínűleg továbbra is folytatja a nulla-Covid politikát, mivel az idősek körében meglehetősen alacsony a beoltottság. A keresleti oldalon azt látjuk, hogy a kínai fogyasztói kiadások jelentősen lelassultak az év eleji sencseni bezárás óta. Valószínű, hogy ismét néhány százalékponttal csökkenthetjük az idei okostelefon-piaci várakozásokat".
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.